Publikacje » Uprawy » Strip-till na problemy z wodą i strukturą gleby

Strip-till na problemy z wodą i strukturą gleby

5 Listopada 2021

Strip-till na problemy z wodą i strukturą gleby

Uprawa pasowa, czyli strip-till, ogranicza przesuszenie wierzchniej warstwy gleby oraz utratę wody z całej powierzchni uprawianego pola. System pozwala zaoszczędzić energię, czas i do maksimum wykorzystać pozostałości wilgoci w glebie.

Uprawa pasowa, czyli strip-till, polega na spulchnianiu wąskich pasów ziemi i pozostawianiu pomiędzy nimi pola bez uprawy. Ponadto w trakcie jednego przejazdu wykonuje się uprawę (spulchnianie), nawożenie i siew. Stąd m.in. rosnąca popularność uprawy pasowej. Technologia pozwala z jednej strony zaoszczędzić energię (paliwo, ale nie tylko), czas pracy i zasoby wody w glebie, z drugiej do maksimum wykorzystać pozostałości wilgoci. Uprawa pasowa polega bowiem na spulchnieniu jedynie wąskich pasów ziemi o szerokości ok. 10 cm (przeznaczonych pod zasiew lub sadzenie) oraz pozostawieniu pozostałej części bez uprawy. Takim działaniem nie naruszamy całości pola uprawnego, dzięki czemu ograniczamy straty wody, co należy uznać za szczególnie ważne w dobie zmian klimatu i powtarzających się posuch czy cyklicznie występującej suszy. Uprawa pasowa ogranicza przesuszenie wierzchniej warstwy gleby oraz utratę wody z całej powierzchni uprawianego pola. Z tego względu znajduje zastosowanie w trudniejszych...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online