Strip-till na problemy z wodą i strukturą gleby

5 Listopada 2021

Strip-till na problemy z wodą i strukturą gleby

Uprawa pasowa, czyli strip-till, ogranicza przesuszenie wierzchniej warstwy gleby oraz utratę wody z całej powierzchni uprawianego pola. System pozwala zaoszczędzić energię, czas i do maksimum wykorzystać pozostałości wilgoci w glebie.

Uprawa pasowa, czyli strip-till, polega na spulchnianiu wąskich pasów ziemi i pozostawianiu pomiędzy nimi pola bez uprawy. Ponadto w trakcie jednego przejazdu wykonuje się uprawę (spulchnianie), nawożenie i siew. Stąd m.in. rosnąca popularność uprawy pasowej. Technologia pozwala z jednej strony zaoszczędzić energię (paliwo, ale nie tylko), czas pracy i zasoby wody w glebie, z drugiej do maksimum wykorzystać pozostałości wilgoci. Uprawa pasowa polega bowiem na spulchnieniu jedynie wąskich pasów ziemi o szerokości ok. 10 cm (przeznaczonych pod zasiew lub sadzenie) oraz pozostawieniu pozostałej części bez uprawy. Takim działaniem nie naruszamy całości pola uprawnego, dzięki czemu ograniczamy straty wody, co należy uznać za szczególnie ważne w dobie zmian klimatu i powtarzających się posuch czy cyklicznie występującej suszy. Uprawa pasowa ogranicza przesuszenie wierzchniej warstwy gleby oraz utratę wody z całej powierzchni uprawianego pola. Z tego względu znajduje zastosowanie w trudniejszych...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024