Publikacje » Uprawy » Śmietka kapuściana, czyli rzepak zagrożony!

Śmietka kapuściana, czyli rzepak zagrożony!

8 Stycznia 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Od kilku lat warunki pogodowe panujące nad Polską sprzyjają bytowaniu, rozwojowi i żerowaniu owadów, w tym ogromnej grupie szkodników roślin, wśród których coraz większe znaczenie gospodarcze ma śmietka kapuściana (Delia radicum). Zwracamy uwagą na ten problem producentom rzepaku: system korzeniowy uszkodzony przez larwy śmietki, przedłużająca się jesienna aura, a potem nawet krótkotrwałe ale siarczyste mrozy – to więcej niż pewne, że straty w rzepaku ozimym będą znaczne!

Problem z owadem
Na zwiększające się niebezpieczeństwo związane z obecnością śmietki składa się wiele czynników, w tym takie, które rzadko są dostrzegane, analizowane, kojarzone. 
♦ Roślinami żywicielskimi śmietki kapuścianej jest wiele gatunków, zarówno dziko rosnących (chwastów – tobołki, tasznik, stulicha, gorczyca, rzodkiew), jak i uprawnych (rolniczych, warzywnych, ozdobnych – rzepak, lnicznik, gorczyca, kapusty, brokuły, kalafiory, chrzan, rzodkiew, rzodkiewka, jarmuż, lewkonia, lak, miesięcznica i wiele innych) należących do rodziny kapustowate (Brassicaceae). W przypadku tak licznych roślin żywicielskich, powszechnie występujących lub chętnie uprawianych, w kilku przypadkach – na wielką skalę, śmietka zawsze znajdzie miejsce, aby przetrwać okres zagrożenia (najczęściej ograniczenie źródła pokarmu). Jeśli jeszcze lub już nie ma na polach warzyw kapustnych, to jest rzepak ozimy bądź chwasty. Po zbiorze rzepaku – na polach są liczne warzywa uprawiane w kilku cyklach (odmiany wiosenne – wczesne, letnie – średnio późne, jesienne – późne), a czasami pozostawione do bardzo późnej jesieni (kapusta brukselska) czy nawet na całą zimę (jarmuż).Wyeliminowanie więc śmietki jest praktycznie niemożliwe, jak również zabezpieczenie przed nią roślin uprawnych.

♦ Mobilny owad. Postacią dorosłą jest muchówka (żyjąca zaledwie 12–15 dni przy 20°C), która po wydostaniu się z bobówki i wylocie na powierzchnię oraz krótkim żerowaniu uzupełniającym (nie jest stadium szkodliwym dla roślin) nawet trwającym zaledwie 3 dni, przystępuje do składania jaj. Warunkiem rozpoczęcia tego procesu jest obecność roślin żywicielskich, ku którym kieruje się i przemieszcza (przelatuje pokonując nawet...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online