Publikacje » Uprawy » Skuteczny oprysk na chwasty w rzepaku jesienią

Skuteczny oprysk na chwasty w rzepaku jesienią

7 Września 2017

Jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań stosowanych w ochronie rzepaku, które sprawdza się w walce z chwastami jednoliściennymi i dwuliściennymi jest mieszanina dwóch preparatów Navigator i Perenal. Zabieg tymi dwoma herbicydami, można zaplanować tak aby termin aplikacji dostosować  do panujących warunków pogodowych.

Oprysk na rzepak, czyli...

Navigator 360 SL najważniejsze fakty w skrócie:

 • skuteczny przeciwko wszystkim groźnym chwastom w rzepaku ozimym jak np.: przytulia czepna, chaber bławatek, fiołek polny, mak polny, maruna bezwonna, rumian polny, komosa biała, ostrożeń polny,
 • solidna podstawa do mieszanin zbiornikowych, elastyczny w terminie stosowania,
 • bezpieczny dla rzepaku w zalecanych terminach stosowania,
 • rekomendowany przez producenta do stosowania łącznie z Perenalem 104 EC oraz metazachlorem.

Perenal 104 EC najważniejsze fakty w skrócie:

 • wysoka skuteczność w zwalczaniu samosiewów zbóż oraz trudnych gatunków jednoliściennych, perzu właściwego, czy wiechliny rocznej,
 • sprawdzony i skuteczny mechanizm działania przy zwalczaniu perzu właściwego,
 • szerokie okno aplikacji w rzepaku ozimym bez względu na fazę rozwojową rośliny uprawnej,
 • wysoka kompatybilność w mieszaninach z Navigatorem w rzepaku,
 • duża popularność, z powodzeniem stosowany przez rolników od lat.

O tym jak szczegółowo stosować oba preparaty (i nie tylko) piszemy tutaj: „Ochrona rzepaku przed chwastami – różne rozwiązania”

Następstwo roślin

Po zastosowaniu Navigatora 360 SL jesienią i zbiorze plonu można zasiać:

 • jesienią: zboża, rzepak ozimy, gorczycę, trawy
 • wiosną: wszystkie rośliny

Słomę z rzepaku opryskanego Navigatorem 360 SL można użyć/sprzedać na cele energetyczne (spalanie) lub pozostawić na polu i przyorać.

Obornik z rzepaku opryskanego Navigatorem 360 SL można wywieźć tuż przed siewem: rzepaku, kukurydzy, zbóż oraz traw bez wsiewki roślin motylkowatych (należy go wywieźć i bezpośrednio po tym wymieszać z glebą).

Jeśli obornik stosowany jest pod buraki, ziemniaki, rośliny strączkowe, słonecznik, pomidory, paprykę, ogórki i rośliny dyniowate, sałatę, tytoń, marchew, pietruszkę i inne warzywa - należy wywieźć go i wymieszać z glebą minimum 6 miesięcy przed ich siewem lub sadzeniem.

W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji potraktowanej środkiem Navigator 360 SL (w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, mrozy, choroby lub szkodniki) na polu tym można uprawiać - rzepak jary, gorczycę, kapustę z rozsady, zboża lub kukurydzę, jednak nie wcześniej niż po jednym miesiącu od zastosowania środka i po wykonaniu orki

Po zastosowaniu Perenalu 104 EC jesienią i zbiorze plonu można zasiać:

 • jesienią: wszystkie rośliny
 • wiosną: wszystkie rośliny

W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji traktowanej środkiem Perenal 104 EC (np. w wyniku wymarznięcia lub uszkodzenia roślin przez choroby lub szkodniki) na polu tym można uprawiać rośliny, w których zaleca się stosowanie środka lub inne rośliny dwuliścienne.

Po upływie 3 miesięcy od zastosowania środka Perenal 104 EC można uprawiać kukurydzę, a po upływie 2 miesięcy zboża.

W sprawie następstwa roślin dla innych upraw warto zapoznać się również ze szczegółowym opisem zamieszczonym na etykiecie-instrukcji stosowania.

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online