Publikacje » Uprawy » Silosy zbożowe

Silosy zbożowe

3 Sierpnia 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Pierwszy wyjazd w pole kombajnem zbożowym to bardzo często moment weryfikacji, czy faktycznie zrobiliśmy wszystko alby tegoroczny plon był zadowalający. Bywa tak, że o ile wydajność plonów jest satysfakcjonująca to z kolei aktualne ceny skupu są niewysokie. Taka sytuacja oraz np. potrzeba wykorzystania zboża w gospodarstwie przez cały rok (chociażby na paszę) powoduje konieczność przechowywania zbóż. Czasami rolnicy próbują skupywać zboża, aby za jakiś czas sprzedać je drożej, wtedy także konieczność posiadania miejsca przechowywania wzrasta. Epoka dużych spichlerzy, pomieszczeń, w których zborze przechowuje się na pryzmach, zdaje się odchodzić w zapomnienie a widok silosów zbożowych to coraz bardziej powszechny widok na polskiej wsi. Już nawet stosunkowo niewielcy producenci rolni posiadają swoje własne silosy.

Spora instalacja silosów lejowych, wykorzystywana przez przedsiębiorstwo

Decyzja o wybudowaniu silosu zdaje się być nietrudna, ponieważ jeśli musimy lub chcemy przechowywać zboże, nie mamy „wolnych” budynków, to podliczając koszty budowy i kierując się ergonomią, raczej wybierzemy silos. Kolejną, istotną sprawą jest wybór rodzaju silosu. Najważniejszy podział silosów, jaki jest istotny dla...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online