Silosy do zboża

11 Grudnia 2020

Najbardziej popularnym sposobem przechowywania nasion są blaszane silosy, których pojemność można dopasować do warunków produkcyjnych gospodarstwa. Do wyboru rolnicy mają silosy płaskodenne lub lejowe. Producenci silosów oferują również zestaw urządzeń do ich załadunku oraz opróżniania. Pełne kompleksy przechowalnicze są dostępne w ofercie zarówno zagranicznych jak i polskich producentów.

Silosy płaskodenne

Silosy płaskodenne jak wskazuje sama nazwa charakteryzują się płaskim dnem. Są one prostszym jak mi tańszym rozwiązaniem w porównaniu do silosów lejowych. Jednakże płaskie dno sprawia trudności przy opróżnianiu zbiornika. Pomocnym rozwiązaniem może być specjalny przenośnik ślimakowy poruszający się po podłodze silosu niczym wskazówka zegara. Urządzenie podgarnia ziarno na środek podłogi, skąd jest transportowane na zewnątrz. Jednakże mimo tego zachodzi konieczność przegarnięcia ziarna do środka, by mogło być ono wybrane. Rozwiązanie to podraża koszt inwestycji zmniejszając tym samym różnicę cenową w porównaniu z zakupem silosów lejowych. Stąd też zakup silosów płaskodennych jest dogodny dla gospodarstw gdzie całkowite opróżnianie będzie miało miejsce stosunkowo rzadko np. raz w roku. 

Do oferty silosów płaskodennych producenci dokładają przenośniki zgarniakowe, ślimakowe oraz podnośniki kubełkowe wraz z automatyką sterowania. Innym doposażeniem są podłogi z odpowiednim zakresem wentylacji, urządzenia do wybierania ziarna z silosu, wentylatory nadmuchu, systemy do pomiaru temperatury, czujniki napełnienia oraz suszarnie. 

Silosy płaskodenne są dostępne w ofercie niemal wszystkich producentów tych urządzeń. Jednym z nich jest firma BIN Sp. z o.o.,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024