Siewnik mechaniczny – budowa i działanie.

21 Marca 2016

Przyjmując, że ciągnik rolniczy jest najważniejszą maszyną rolniczą, to siewnik należy umieścić zaraz za nim – na drugiej pozycji. Fakt. Jest to maszyna wykorzystywana sezonowo, ale rola jaką pełni jest jedną z najważniejszych w prowadzeniu gospodarstwa. W końcu wszystko rozpoczyna się właśnie od zasianego nasiona...

Nie dziwi zatem fakt, że od lat można zaobserwować szybki rozwój technologiczny maszyn tego typu. Aktualna oferta producentów obejmuje bardzo wiele różnych modeli różniących się między sobą budową, poziomem zastosowanych technologii oraz wyposażeniem.

Między innymi dlatego, nawet nie będę starał się stworzyć jednoznacznej klasyfikacji wszystkich siewników rolniczych, która w pełni uwzględni różnice konstrukcyjne i przeznaczenie. Można natomiast łatwo podzielić wszystkie konstrukcje względem rodzaju mechanizmu wysiewającego.

Wysiew mechaniczny

Jest to podstawowy i najbardziej ogólny podział siewników. Dwa najczęściej spotykane rozwiązania to system mechaniczny oraz pneumatyczny. Przykładem konstrukcji wyposażonej w mechaniczny system wysiewu może być rzędowy siewnik Cami produkowany przez POM-Brodnica. Głównym elementem w takiej konstrukcji jest zbiornik nasienny ustawiony poprzecznie do kierunku pracy. W dolnej części zbiornika nasiennego umiejscowione są aparaty wysiewające ułożone prostopadle do kierunku jazdy. Nasiona przesuwające się w dół zbiornika trafiają na kołeczkowe aparaty wysiewające, które dozują odpowiednią ilość nasion i przekazują dalej przewodami nasiennymi do redlic. Aparaty wysiewające napędzane są mechanicznie od koła metrycznego (zwanego również kołem napędowym), elektrycznie lub hydraulicznie (np. Väderstadt Rapid 300). Koło w zależności od marki i modelu siewnika znajduje się z boku lub z tyłu maszyny. Toczące się podczas pracy siewnika koło napędza przekładnię wysiewającą. Przekładnia jest połączona z kołem najczęściej za pomocą wału kardana lub napędu łańcuchowego.

Innym przykładem konstrukcji wyposażonej w tradycyjny system wysiewu mechanicznego jest Lemken Saphir 7. Niebieski siewnik Lemkena może być agregowany z innymi urządzeniami (brona wirnikowa Zirkon, kompaktowy kultywator Quarz). W tym modelu aparat wysiewający połączony jest z kołem metrycznym za pomocą wału kardana i bezstopniowej przekładni w kąpieli olejowej. Model Saphir 8 jest wyposażony w silnik elektryczny napędzający wałek wysiewający.

Mechaniczny punktowy

Jednak siewniki rzędowe nie są jedynymi siewnikami z mechanicznym systemem wysiewu. Podobne rozwiązanie zastosowała firma Kverneland w modelach Monopill S i SE. Monopill jest siewnikiem punktowym przystosowanym do wysiewu otoczkowanych nasion buraka, rzepaku i cykorii. Obie wersje S i SE są to siewniki z wysiewem mechanicznym z tą różnicą, że w modelu S aparat wysiewający połączony jest z przekładnią, za której pomocą można regulować dawkę. Przekładnia napędzana jest od koła kopiującego sekcji za pomocą przekładni łańcuchowej. Natomiast w modelu SE aparat wysiewający jest napędzany silnikiem elektrycznym umieszczonym w miejscu przekładni z modelu S. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość regulacji dawki wysiewu z kabiny ciągnika za pomocą komputera.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024