Publikacje » Uprawy » Sianokiszonka w pryzmę, w bele, czy w rękaw?

Sianokiszonka w pryzmę, w bele, czy w rękaw?

8 Maja 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Jaką metodą zakiszać, co wybrać, co bardziej jest bezpieczne dla samego procesu?

Te pytania zadaje sobie wielu rolników, jednocześnie jest to temat, który ma wiele zmiennych, dlatego jednoznaczna odpowiedź jest trudna.

Sianokiszonka w pryzmę
Jest to najbardziej popularna metoda w Polsce od wielu lat. Wymaga dużego zaangażowania sprzętowego, oraz posiadania lub wybudowania silosu.

Dlatego pod względem inwestycyjnym konieczny jest spory nakład finansowy. Głównym elementem w tym sposobie konserwacji sianokiszonki jest dobre ubicie pryzmy oraz późniejsze dobre zabezpieczenie. Dlatego musi być wystarczająco długie ubijanie przed kolejnym rozprowadzeniem surowca na pryzmie. Obsada maszyn ubijających i dostarczających musi być dobrana w taki sposób, by czas na ubicie wystarczał przed dostarczeniem kolejnej porcji. Jeśli rolnik nie dysponuje dużą liczbą maszyn i operatorów, to proces zbioru się wydłuża. Należy również doliczyć wrażliwość na warunki pogodowe w trakcie zbierania i ubijania zielonej masy. W przypadku wystąpienia deszczu w trakcie przygotowania pryzmy, zwiększa się ryzyko pojawienia się pleśni i gnicia paszy. Również podczas przygotowania pryzmy i podczas skarmiania występują spore straty składników pokarmowych. Zaletą tego typu konserwacji jest dużo mniejsze zużycie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online