Publikacje » Uprawy » Runner na omacnicę i owocówki

Runner na omacnicę i owocówki

20 Czerwca 2016

Omacnica prosowianka to agrofag, którego nikt nie chciałby znaleźć na swojej plantacji. Do jego występowania przyczynia się m.in. stosowanie uproszczeń agrotechnicznych, zostawianie resztek pożniwnych, późne orki zimowe czy ocieplenie klimatu. Możliwych przyczyn jest oczywiście więcej. Zarówno o nich, jak i o samym szkodniku piszemy więcej w “Czarna lista szkodników kukurydzy ⅓”. Więcej o szkodnikach w kukurydzy pisaliśmy tutaj: “Ochrona przed szkodnikami w kukurydzy – wprowadzenie”.

Ochrona chemiczna

Na szczęście nowoczesne technologie prowadzenia produkcji roślinnej dają nam co najmniej kilka narzędzi, które można wykorzystać w walce z omacnicą. Możliwa jest ochrona “organiczna”, o czym pisaliśmy we wpisie “Atak z powietrza… na omacnicę” lub chemiczna. Wśród preparatów chemicznych jest m.in. insektycyd Runner™ 240 SC, o którym wspominaliśmy w kontekście uprawy kukurydzy (“Nowy sposób na omacnicę”).

Natomiast Runner, to może być stosowany nie tylko w uprawie kukurydzy, ale również w uprawach sadowniczych. Radzi sobie wówczas z owocówką jabłkóweczką, toczykiem gruszowiaczkiem, zwojkówkami czy owocówką śliwkóweczką. Poniżej podaję termin stosowania i zalecane dawkowanie w poszczególnych uprawach. O samym preparacie wspominam więcej w “Nowy sposób na omacnicę” więc tutaj nie ma potrzeby dublowania informacji :)

Termin i dawkowanie

Jabłoń – ochrona przed owocówką jabłkóweczką i toczykiem gruszowiaczkiem

Zabieg należy wykonać w okresie intensywnego lotu motyli i masowego składania jaj, w oparciu o obserwacje odłowów motyli w pułapkach feromonowych lub komunikaty służb ochrony roślin.

Zalecana dawka: 0,4 l/ha

Jabłoń – ochrona przed zwójkówkami

Zabieg należy wykonać przed kwitnieniem (na początku fazy różowego pąka kwiatowego) i w przypadku dużej liczebności szkodników, także w okresie wylęgania się letnich pokoleń gąsienic w lipcu lub sierpniu według komunikatów służb ochrony roślin.

Zalecana dawka: 0,4 l/ha

Śliwa – ochrona przed owocówką śliwkóweczką

Zabieg wykonać w okresie intensywnego lotu motyli i masowego składania jaj, w oparciu o obserwacje odłowów motyli w pułapkach feromonowych lub komunikaty służb ochrony roślin.

Zalecana dawka: 0,5 l/ha

Kukurydza – ochrona przed omacnicą prosowianką

Zabieg wykonać w okresie intensywnego lotu motyli i masowego składania jaj, w oparciu o obserwacje odłowów motyli w pułapkach feromonowych lub komunikaty służb ochrony roślin.

Zalecana dawka: 0,6 l/ha

Zdjęcie Joachim K. Löckener

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online