Runner 240 SC – nowy sposób na omacnicę

27 Sierpnia 2015

Pisaliśmy już nie raz na naszym blogu o omacnicy prosowiance. Ostatnio głównie o biologicznych sposobach walki z tym szkodnikiem. Czas na prezentację kolejnych rozwiązań.

Bardziej szczegółowo o biologii omacnicy (i nie tylko tego szkodnika) można poczytać tutaj: Czarna lista szkodników kukurydzy cz. 1. Mając świadomość zagrożenia można spokojnie przygotować się do walki, w której każdy kolejny sezon to bitwa, której nie warto przegrać. Do dyspozycji mamy bardziej naturalny rodzaj broni oraz nowoczesne armaty w postaci profesjonalnych środków chemicznych. Chociaż chcąc trzymać się metafory zbrojeniowej, to ŚOR w tym wypadku można porównać to zaawansowanej i precyzyjnej broni laserowej, a nie armat :)

Do rzeczy. Jednym z możliwych sposobów walki z omacnicą prosowianką jest insektycyd Runner™ 240 SC. To środek, który oprócz wspomnianego wyżej szkodnika radzi sobie również z owocówkami jabłkóweczkami, toczykiem gruszowiaczkiem i zwójkówkami spotykanymi w sadach jabłoniowych oraz owocówkami śliwkóweczkami atakującymi uprawy śliw.

Substancją aktywną w Runnerze jest metoksyfenozyd, który zakłóca naturalny proces linienia gąsienic. W Czechach, gdzie walka z omacnicą prowadzona jest na szeroką skalę, ta substancja aktywna stosowana jest na niemal 50% areału uprawnego. Gąsienica po opryskaniu preparatem lub po zjedzeniu opryskanej rośliny już po kilku godzinach (4-8 godzin) przestaje żerować i w ciągu kilku dni ginie. Runner™ działa także na gąsienice w jajach (po oprysku), poprzez zakłócenie procesów rozwoju gąsienic w jajach. Gąsienice giną w trakcie wydostawania się z jaj lub po zjedzeniu resztek jaja. Tak czy inaczej ich los po zastosowaniu środka jest z góry przesądzony…

W przypadku omacnicy prosowianki w kukurydzy zalecana dawka to 0,6 l/ha. Zabieg należy wykonać w okresie intensywnego lotu motyli i masowego składania jaj, w oparciu o obserwacje odłowów motyli w pułapkach feromonowych lub komunikaty służb ochrony roślin. Zalecana ilość wody to 200-400 l/ha.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024