Publikacje » Uprawy » Rozsiewacz wahadłowy – modele i działanie

Rozsiewacz wahadłowy – modele i działanie

4 Sierpnia 2015

O tym jak wygląda tradycyjny tarczowy rozsiewacz wie niemal każdy (jeśli nie, to fotkę takowego można znaleźć w galerii). Jest tak, ponieważ zdecydowana większość rozsiewaczy nawozów dostępnych na rynku to właśnie rozsiewacze tarczowe. Ale świat rozsiewaczy na nich się nie kończy. Są jeszcze rozsiewacze pneumatyczne i wahadłowe.

Rozsiewacz wahadłowy?

Najlepszym przykładem rozsiewaczy wahadłowych są maszyny serii PS sprzedawane pod marką Vicon. Najlepszy między innymi dlatego, że to właśnie Vicon zaprezentował w 1958 roku pierwszy na świecie rozsiewacz z wahadłowym systemem wysiewu. Elementem charakterystycznym modeli PS jest fakt, iż zamiast tarczy rozsiewającej zastosowano w nich specjalną wahadłową rurę napędzaną mimośrodowo, wykonującą szybkie ruchy na boki. Nie jest to oczywiście jedyna różnica pomiędzy standardowymi rozsiewaczami a Viconem.

W rozsiewaczach tarczowych nawóz jest wyrzucany do tyłu i na boki na taką samą odległość. Natomiast wahadłowy Vicon rozrzuca nawóz do tyłu najczęściej na niewielką odległość. W zależności od zastosowanej rury wyrzutowej zakres roboczy może wynosić od 1,5 do 2 m, od 2 do 4 m, od 4 do 6 m itd. Zakres ten może być większy, podobnie jak i maksymalna szerokość robocza. W przypadku Vicona wynosi ona maksymalnie 15 m w aktualnie produkowanych maszynach.

Zbiornik na nawóz jest wykonany z tworzywa sztucznego. Pojemność zbiornika wynosi od 220 (model Vicon PS 225) do 1650 litrów w modelu PS 1654 (z nadstawką). Rura wahadłowa odpowiedzialna za szerokość i jakość wysiewu może być wymieniona na jedną z 9 dostępnych modeli. Zmiana rury pozwala na zmniejszenie lub zwiększenie szerokości roboczej. Dzięki zastosowaniu określonej końcówki (rury) można nawet rozsiewać nawóz w jedną stronę (na jeden bok – funkcja przydatna, gdy zabieg jest przeprowadzany przy brzegu pola). Kontrolę wysiewu i pracy maszyny sprawuje operator z kabiny ciągnika za pomocą specjalnego komputera.

Mała popularność

Rozsiewacze wahadłowe w wielu krajach są znacznie bardziej popularne niż w Polsce. Wykorzystuje się je najczęściej tam, gdzie jest dużo użytków zielonych. Na łąkach na przykład nie ma ścieżek technologicznych, zatem niewielkie nakładanie się przejazdów nie powoduje dużych zmian. Vicony mogą być wykorzystywane również jako rozsiewacze rolnicze, sadownicze, ogrodnicze, ale również i komunalne.

Rozsiewacz wahadłowy marki Vicon. Fot. Kverneland
Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online