Rozsiewacz nawozowy do sadu cz.2

3 Października 2018

Jakie wymagania powinien spełniać rozsiewacz do sadu? Przede wszystkim musi być przystosowany do stosowania w rzędowych uprawach sadowniczych. Powinien mieć niewielką masę, niskie zapotrzebowanie na moc oraz szerokość całkowitą w okolicach 1 m. Pierwszą część z cyklu “Rozsiewacza nawozowy do sadu” zaprezentowałem nieco ponad miesiąc temu. Czas zatem na odcinek drugi...

Niemcy: Amazone

Rozsiewacze nawozowe są jedną z głównych gałęzi produkcji niemieckiej firmy Amazone – rodzinnego przedsiębiorstwa, które od ponad 130 lat pozostaje w rękach kolejnych potomków Heinricha Dreyera. Oprócz rozsiewaczy aktualna oferta obejmuje również maszyny do siewu, opryskiwacze oraz konstrukcje uprawowe.

Wśród szerokiej oferty rozsiewaczy rolniczych jest także maszyna typowo sadownicza. Mowa o najmniejszym przedstawicielu serii ZA-X Perfect. Model ZA-XW Perfect 502 sprawdza się przede wszystkim w uprawach specjalistycznych. Zwarta budowa, małe wymiary oraz niska masa sprawiają, że maszyny te bez obaw można montować na ciągnikach sadowniczych. Szerokość niemieckiej konstrukcji to niewiele ponad 1 m.

Szerokość robocza, tak jak we wszystkich rozsiewaczach typu ZA-X Perfect jest regulowana w zakresie od 10 do 18 m. Jednak 502-kę można wyposażyć w zestaw do rozsiewu rzędowego, który umożliwia rozsiew materiału w pasach oddalonych od siebie o minimalnie 2, a maksymalnie 6 m.

Łatwe napełnianie maszyny ma zapewniać niska wysokość załadunku (0,93 m), natomiast bezproblemowe opróżnianie gwarantują strome ściany obu stożków. Pojemność zbiornika nawozowego wynosi 500 l, jednak dzięki zastosowaniu opcjonalnej nadstawki można ją zwiększyć o dodatkowe 200 l.

Polska: Ditta-Seria

Ditta-Seria to polskie przedsiębiorstwo, w którego ofercie również można znaleźć rozsiewacze sadownicze, a dokładniej jeden rozsiewacz: DS-SN.

Wizualnie rozsiewacz Ditta-Seria wyróżnia się spośród produktów konkurencyjnych, głównie za sprawą konstrukcji ramy. Montowany na niej jest zbiornik o pojemności 500 l wykonany ze stali kwasoodpornej. Pojemność zbiornika można zwiększyć aż dwukrotnie, stosując nadstawkę (wówczas nominalna wysokość maszyny 1 m zwiększa się o dodatkowe 43 cm).

Sekcję rozsiewającą tworzą dwa talerze. Na każdym z nich montowane są po dwie łopatki. Rozsiew pasowy możliwy jest dzięki zastosowaniu przystawki. Szerokość maszyny wynosi 1,08 m. Warto zwrócić uwagę na trochę większą masę – 280 kg bez nadstawki (320 kg z nadstawką).

Polska: Dexwal

Kolejną firmą znad Wisły, która produkuje rozsiewacze sadownicze jest Dexwal. Pełna gama rozsiewaczy Dexwal obejmuje kilka serii maszyn przeznaczonych zarówno dla rolnictwa, sadownictwa, jak i usług komunalnych. Pod kątem wykorzystania na plantacjach sadowniczych obecnie są konstruowane dwie serie maszyn: konstrukcje lejkowe oraz rozsiewacze Tajfun Wibro. Cechą wspólną dla obu grup jest zbiornik nasienny wykonany z odpornego tworzywa sztucznego. Dzięki temu odróżnienie maszyny Dexwal od innych konstrukcji jest stosunkowo proste.

Bardziej zaawansowaną konstrukcyjnie maszyną niż wspomniane „lejki” jest rozsiewacz Tajfun, występujący w dwóch wersjach: 550 S i 1200 S. W tych maszynach również zastosowano aparat wysiewający z jednym talerzem. Elementem charakterystycznym jest za to “wibrująco-szarpiąca, posuwisto-skokowa, strugająca podłoga”. Warto zaznaczyć, że jest to rozwiązanie opatentowane.

W zależności od modelu maszyna jest wyposażona w zbiornik o pojemności 380 lub 850 l, o ładowności odpowiednio 600 i 1200 kg. Szerokość robocza wynosi od 1 do 4 m, a do poprawnej pracy wymagany jest ciągnik o mocy 19 KM.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024