Publikacje » Uprawy » Rolnicza prognoza pogody

Rolnicza prognoza pogody

1 Października 2020

Susza, podtopienia, porywisty wiatr czy przygruntowe przymrozki – to tylko kilka zagrożeń, które każdego roku zagrażają naszym uprawom. Dlatego prognozowanie pogody i zjawisk klimatycznych jest w przypadku branży rolnej szczególnie istotne. Pisałem o tym więcej 3 lata temu na łamach naszego bloga. Pierwszą część dwuodcinkowego cyklu znajdziecie tutaj: „Pogoda dla rolników”. Druga, w której piszę już wyłącznie o rolniczych konkretach związanych z agrometeorologią możecie szukać pod tym linkiem: „Agropogoda, czyli prognoza specjalistyczna”.

W powyższych materiałach wspominałem, gdzie można szukać fachowej, rolniczej prognozy pogody. Dzisiaj do tej listy możemy dopisać jeszcze jedną aplikację… prognozę pogody w serwisie e-pole.pl. Pogoda e-pole: https://www.e-pole.pl/pogoda 

Rolnicza prognoza pogody

Głównym atutem prognozy na e-pole jest czysta i bardzo przejrzysta forma oraz konkretne dane dopasowane do potrzeb branży. Korzystanie z serwisu jest banalnie proste, wystarczy wpisać nazwę wybranej miejscowości lub pozwolić, aby system automatycznie sprawdził lokalizację. Po chwili na ekranie pojawia się duża grafika ukazująca aktualną pogodę w danym miejscu. 

Mamy dostępne informacje na temat zachmurzenia, ciśnienia atmosferycznego czy temperatury. To nie wszystko. Wartości temperatury podane są aż cztery: aktualna, odczuwalna, przy gruncie oraz temperatura gleby na 8 cm. W kontekście siewów, czy też skuteczności działania środków ochrony roślin te wartości są kluczowe. Jeśli myślimy o przeprowadzeniu zabiegu ochronnego, to musimy znać również prędkość wiatru (aby uniknąć efektu znoszenie cieczy) oraz możliwości opadu w najbliższym czasie. I to wszystko w pogodzie e-pole jest dostępne od razu. System podaje informacje na temat opadów w trakcie najbliższej godziny, sześciu godzin oraz najbliższej doby. To bardzo przydatna funkcjonalność. Oprócz tego, dostępne są informacje na temat wilgotności i widoczności. Podany jest także punkt rosy, indeks UV oraz wschód i zachód słońca.

Prognoza na 14 dni

Poniżej informacji aktualnych umieszczona jest sekcja z prognozą na 14 dni. Znajdziemy tutaj dane na temat nasłonecznienia, maksymalnej i minimalnej temperatury, a także opadów.

Bardzo mocną stroną prognozy w naszym serwisie jest wyjątkowo szybki dostęp do najważniejszych informacji. Nawet nie trzeba zbyt wiele rzeczy „klikać”. Oczywiście serwis przystosowany jest do urządzeń mobilnych, więc sprawdzenie pogody przed wykonaniem zabiegu można wykonać z dowolnego miejsca.

Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online