Publikacje » Uprawy » Rekordowy plon kukurydzy

Rekordowy plon kukurydzy

30 Stycznia 2018

W ubiegłym roku ustanowiono rekord świata w plonie ziarna kukurydzy. Najlepszy wynik stał się udziałem rolnika z USA. 

Zdarzało nam się na e-pole.pl pisać już o rekordowych osiągnięciach w rolnictwie. Pod koniec roku pisaliśmy o rekordzie świata w oprysku. Temat to wdzięczny i jak się okazuje chętnie czytany. Jednak dzisiejszy rekord może wręcz wprawić w osłupienie dotyczy bowiem rekordowego… plonu kukurydzy.

Narodowe Stowarzyszenie Producentów Kukurydzy w Stanach Zjenodczonych (NCGA) co roku przeprowadza konkurs wydajności wśród producentów tej rośliny. Jest to coroczny konkurs na najwyższe plony ziarna. Zawody podzielone są na etapy, w których wyłaniani są zwycięzcy stanowi oraz najlepsi na terenie całego kraju. Warto zaznaczyć, że uczestnicy konkursu dzieleni są na kategorie w zależności od systemu uprawy. Wyróżniono kategorie: nienawadniana, nawadniana, strip-till lub zerowa nienawadniana oraz strip-till lub zerowa nawadniana. W każdej z nich wybierana jest najlepsza trójka producentów.

Najciekawsze wyniki ogłoszono w ostatniej kategorii. Okazało się bowiem, że David Hula ustanowił rekord świata zbierając 36,47 tony ziarna z hektara (!). Rolnik ze stanu Wirginia osiągnął rekordowy plon korzystając z odmiany P1197AM z hodowli Pioneer. Kolejny „zawodnik” zebrał 35,59 tony z hektara, a trzeci producent osiągnął wynik 33,94 tony z hektara.

Dla porównania najlepszy wynik w kategorii uprawa nienawadniana to „zaledwie” 24,2 t/ha ziarna. Poniżej nieco szczegółów odnośnie konkursu i edycji 2018 (film w języku angielskim).

Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online