Raport Rynku Zbóż tydzień 53'2020

4 Stycznia 2021

POLSKA

WIADOMOŚCI RYNKOWE

Ostatni tydzień 2020 roku charakteryzował się małymi obrotami na rynku zbóż. Okres świąteczno-noworoczny nie sprzyja bowiem handlowi ziarnem. Większy handel ziarnem rozpocznie się dopiero po 10 stycznia 2021. Rolnicy i firmy handlowe generalnie zamknęli magazyny przed końcem roku, a i kupujących przetwórców obecnie nie ma zbyt wielu. Większość przetwórców wydaje się być w mniejszym lub większym stopniu pokryta w surowiec na okres poświąteczny. Ziarno z przeznaczeniem na eksport cały czas aktywnie kupują firmy handlowe, z dostawą do portów w okresie styczeń-marzec 2021.

W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe przedstawiały się następująco:

pszenica konsumpcyjna – 770-860 PLN/t,

pszenica paszowa – 760-870 PLN/t,

kukurydza sucha – 720-830 PLN/t,

żyto konsumpcyjne – 560-640 PLN/t, 

żyto paszowe – 540-640 PLN/t,

jęczmień paszowy – 650-740 PLN/t,

pszenżyto – 660-770 PLN/t,

owies paszowy – 530-600 PLN/t,

rzepak – 1750-1820 PLN/t.

 

EKSPORT/IMPORT:

Notowane osłabienie kursu złotego do głównych walut oraz zwyżka cen pszenicy na MATIFie powodują, iż ceny oferowane za to zboże przez eksporterów trzymają się mocno. Eksporterzy cały czas kupują ziarno z dostawą do portów w styczniu-marcu 2021 roku.

Wprowadzenie ograniczeń w eksporcie pszenicy przez Rosję stworzy możliwości jeszcze większego eksportu tego zboża przez innych kluczowych eksporterów w II połowie sezonu. Wydaje się, iż może się to także przełożyć na większy od zakładanego wcześniej eksport pszenicy także z Polski. 

Dlatego też znaczny eksport pszenicy drogą morską w I kwartale 2021 roku będzie czynnikiem wspierającym ceny tego zboża na rynku krajowym. W każdym z tych miesięcy, eksport pszenicy przez porty może wynieść 250-300 tys. ton. Przewidujemy, iż wysokie ceny pszenicy mogą także utrzymywać ceny kukurydzy na wysokich poziomach. 

W połowie tygodnia, ceny pszenicy i innych zbóż z dostawą do portów kształtowały się na następujących poziomach:

pszenica konsumpcyjna (12.5/77/250) – 920-925 PLN/t (dostawa I-III),

kukurydza (DON 1500) – 800-820 PLN/t (dostawa I/II),

pszenżyto – 750-780 PLN/t (dostawa I-II),

żyto paszowe – 635-645 PLN/t (dostawa I-II).

Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursów walut w dniu podpisywania kontraktu.

Import ziarna na kołach z krajów sąsiednich utrzymuje się na stosunkowo niewielkich poziomach i dotyczy głównie regionów przygranicznych. 

Ceny zbóż w kraju oferowane przez podmioty przetwórcze w zależności od regionu kraju (PLN/t, netto, z dostawą) (ceny przy skupie większych partii ziarna):

PODSUMOWANIE WYDARZEŃ I ICH WPŁYW NA RYNEK KRAJOWY W KRÓTKIM OKRESIE

 

UE I ŚWIAT

WIADOMOŚCI RYNKOWE

Argentyna: władze wstrzymują eksport kukurydzy do 1 marca 2021 roku. Ministerstwo Rolnictwa Argentyny niespodziewanie poinformowało o...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024