Publikacje » Uprawy » Raport Rynku Zbóż tydzień 42'2020

Raport Rynku Zbóż tydzień 42'2020

19 Października 2020
źródło: http://sparkspolska.com/

POLSKA

WIADOMOŚCI RYNKOWE

Zbiory kukurydzy w kraju w dalszym ciągu są w początkowej fazie. Notowane w ostatnich dniach ponowne obfite opady deszczu praktycznie na terenie całego kraju spowodowały, iż rozpoczęcie zbiorów tego zboża na szerszą skalę przeciąga się w czasie. Rolnicy ponownie muszą czekać na bardziej sprzyjającą aurę i spadek wilgotności ziarna w kolbach. Przed ostatnią falą opadów, wilgotność zbieranej kukurydzy z reguły wynosiła 35-36% i więcej. Szacujemy, iż w skali kraju kukurydzę na ziarno zebrano z około 25% areału. To znacznie mniej niż w poprzednich latach, kiedy o tej porze zbiory z reguły przekraczały półmetek. 

Ceny ziarna na rynku krajowym w dalszym ciągu kształtują się pod wpływem uszczuplonej podaży zbóż (w tym kukurydzy) na rynku, a także zwyżkujących cen zbóż w portach i na MATIFie, szczególnie cen pszenicy. W związku z bardzo wysokimi cenami i niską podażą, większość przetwórców ogranicza zakupy ziarna do niezbędnego minimum. Wytwórnie pasz czekają na większą podaż kukurydzy.

Wraz ze wzrostem zaawansowania zbiorów kukurydzy w kraju, więcej ofert sprzedaży tego zboża powinno wpłynąć na większe obroty ziarnem i nieco zmniejszyć obecne napięcia wywołane małą podażą zbóż. Trudno jednak liczyć na wyraźne osłabienie cen kukurydzy gdyż na rynku trwa powszechne wyczekiwanie na tegoroczną kukurydzę. Przetwórcy i firmy handlowe planują duże zakupy tego zboża.

W zależności od regionu, ceny kukurydzy suchej wahają się w obecnie w przedziale 670-760 PLN/t Niemniej jednak, generalnie trudno kupić kukurydzę suchą poniżej 700 PLN/t. Z kolei, ceny kukurydzy mokrej to przedział 390-460 PLN/t.

Mała rynkowa podaż tegorocznej kukurydzy powoduje, iż ceny pszenicy ciągle trzymają się mocno. Ziarno pszenicy jest szczególnie chętnie kupowane na eksport z dostawą do portów w listopadzie/grudniu br. Mało jest także ofert sprzedaży pozostałych zbóż.

W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe przedstawiały się następująco:

pszenica konsumpcyjna – 750-830 PLN/t,

pszenica paszowa – 730-790 PLN/t,

kukurydza mokra (30% wilgotności) – 390-460 PLN/t,

kukurydza sucha – 670-760 PLN/t,

żyto konsumpcyjne – 520-580 PLN/t, 

żyto paszowe – 500-580 PLN/t,

jęczmień paszowy – 620-680 PLN/t,

pszenżyto – 630-700 PLN/t,

owies paszowy – 500-580 PLN/t,

rzepak – 1650-1740 PLN/t.

 

EKSPORT/IMPORT:

Tempo eksportu zbóż drogą morską jest szybsze niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu. 

We wrześniu br., eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł ponad 425 tys. ton wobec 219 tys. ton wywiezionych w sierpniu br. oraz 232 tys. ton wyeksportowanych we wrześniu 2019 roku. Z tej wielkości, we wrześniu 2020 roku eksport pszenicy wyniósł ponad 320 tys. ton, żyta – 40 tys. ton, pszenżyta – 57 tys. ton, owsa – 5 tys. ton, a kukurydzy – 4 tys. ton. Z kolei, we wrześniu 2020 eksport rzepaku drogą morską nie wystąpił. 

W pierwszych 3 miesiącach bieżącego sezonu 2020/21 (lipiec-wrzesień 2020), eksport zbóż drogą morską wyniósł ponad 662 tys. ton wobec 372 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Z tej wielkości, eksport pszenicy wyniósł ponad 490 tys. ton (wobec 322 tys. ton w okresie lipiec-wrzesień 2019), żyta - 72 tys. ton, pszenżyta – 74 tys. ton, kukurydzy – 21 tys. ton (43 tys. ton w okresie lipiec-wrzesień 2020), a owsa – 5 tys. ton.

Z kolei, w pierwszych 3 miesiącach sezonu 2020/21, eksport rzepaku drogą morską wyniósł około 10 tys. ton wobec 19 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

W październiku br. tempo eksportu ziarna zbóż przez porty także będzie znaczne. W całym miesiącu, eksport pszenicy przez porty prawdopodobnie przekroczy 250 tys. ton. W bieżącym miesiącu, przedmiotem eksportu będą także znaczne wolumeny pszenżyta i żyta.

Rosnące ceny eksportowe pszenicy w krajach bałtyckich oraz krajach Basenu Morza Czarnego poprawiają konkurencyjność polskiej pszenicy na rynku światowym. Niemniej jednak, pomimo bardzo atrakcyjnych cen, eksporterzy ciągle mają duże trudności z zakupem większych partii pszenicy na eksport. 

W porównaniu do poprzedniego tygodnia, ceny pszenicy z...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online