POLSKA
RYNKOWE CENY ZBÓŻ
SYTUACJA RYNKOWA:
W końcu tygodnia, rynkowa podaż ziarna zbóż na rynku krajowym nieco wzrosła, szczególnie na południowym wschodzie kraju. Ponadto, dalszy wzrost cen pszenicy z dostawą do portów zachęcił część rolników i firm skupowych do sprzedaży ziarna z przeznaczeniem na eksport.
Więcej ofert sprzedaży ziarna ze strony rolników powinno się pojawić gdy zbiory kukurydzy wejdą w bardziej zaawansowaną fazę. Na razie jednak mamy dopiero początek kukurydzianych żniw, które lokalnie rozpoczęły się na południu i zachodzie kraju. Trudno na razie mówić o plonach ziarna gdyż zbiory są w bardzo wstępnej fazie. Przewidujemy, iż kukurydziane żniwa powinny na dobre ruszyć nie wcześniej niż na początku października. Wiele zależało będzie od pogody, która w najbliższych dniach ma być deszczowa. Obecnie, ceny oferowane za kukurydzę mokrą (30% wilgotności) zawierają się w przedziale 420-470 PLN/t. Z kolei ceny oferowane za kukurydzę suchą to poziom 600-650 PLN/t, ale generalnie dostawcy oczekują wyższych cen za ziarno suche i niechętnie je sprzedają przy tych poziomach cenowych.
Wytwórnie pasz wyczekują pojawienia się tegorocznej kukurydzy. Mocno odczuwalny brak starej kukurydzy na rynku spowodował, iż wytwórnie musiały zwiększyć udział pszenicy w recepturach paszowych, co z kolei podbiło ceny tego zboża na rynku wewnętrznym. Przy obecnych poziomach cenowych, młyny powstrzymują się przed zakupami większych partii ziarna. Problem z DONami w pszenicy na południowym wschodzie kraju dodatkowo utrudnia zakupy tego zboża.
W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe ze zbiorów 2020 roku przedstawiały się następująco (z dostawą w żniwa):
- pszenica konsumpcyjna – 700-790 PLN/t,
- pszenica paszowa – 680-750 PLN/t,
- kukurydza sucha – 900-950 PLN/t (zbiór 2019),
- kukurydza mokra (30% wilgotności) – 420-470 PLN/t (zbiór 2020)
- kukurydza sucha - 600-650 PLN/t (zbiór 2020)
- żyto konsumpcyjne – 460-550 PLN/t,
- żyto paszowe – 450-530 PLN/t,
- jęczmień paszowy – 580-660 PLN/t,
- pszenżyto – 580-660 PLN/t,
- owies paszowy – 500-550 PLN/t,
- rzepak – 1620-1770 PLN/t.
EKSPORT/IMPORT:
Dalsza zwyżka cen pszenicy z dostawą do portów wpłynęła na wzrost sprzedaży pszenicy z przeznaczeniem na eksport. Notowane osłabianie się złotego do dolara i euro wspiera sprzyja eksportowi ziarna z kraju.
Oceniamy, iż we wrześniu br. eksport pszenicy przez porty przekroczy 250 tys. ton. Obecnie w porcie Gdynia trwa załadunek około 65 tys. ton pszenicy, a wkrótce rozpocznie się załadunek kolejnych 60 tys. ton tego zboża. Ponadto, przedmiotem eksportu drogą morską cały czas są spore partie żyta i pszenżyta, które wysyłane są m.in. do Skandynawii i Hiszpanii.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia, ceny zbóż z dostawą do portów wyraźnie wzrosły o około 30-35 PLN/t. W połowie tygodnia, ceny zbóż z dostawą do portów kształtowały się następująco:
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 830-835 (dostawa X),
- pszenica konsumpcyjna (14/78/280) – 845-850 PLN/t (dostawa X),
- pszenżyto – 670-675 PLN/t (dostawa IX/X),
- żyto – 560-575 PLN/t (dostawa IX/X).
Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.
Eksport zbóż na kołach do Niemiec jest utrudniony w związku z uszczuploną rynkową podażą ziarna w kraju i głównie jest realizowany w ramach wcześniej zawartych kontraktów.
Import pszenicy ze Słowacji jest utrudniony w związku z tym, iż słowacka pszenica charakteryzuje się wysokim DONem. Ponadto, umocnienie kursu euro do złotego nie sprzyja importowi ziarna.
Do Polski z krajów ościennych cały czas dociera kukurydza w związku z brakiem tego zboża na rynku wewnętrznym.
Ceny zbóż w kraju oferowane przez podmioty przetwórcze w zależności od regionu kraju (PLN/t, netto, z dostawą) (ceny przy skupie większych partii ziarna):

PODSUMOWANIE WYDARZEŃ I ICH WPŁYW NA RYNEK KRAJOWY W KRÓTKIM OKRESIE

UE I ŚWIAT
WIADOMOŚCI RYNKOWE
UE: rzeczywisty eksport pszenicy miękkiej z UE do krajów trzecich w pierwszych 12 tygodniach sezonu 2020/21 (do 20 września br.) na poziomie ponad 4,1 mln ton, tj. o 38% niższym od wielkości eksportu w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Jak dotychczas, w sezonie 2020/21 spośród krajów UE najwięcej pszenicy do krajów trzecich...