Raport Rynku Zbóż tydzień 36'2020

7 Września 2020

POLSKA

RYNKOWE CENY ZBÓŻ

SYTUACJA RYNKOWA:

Ostatnie dni nie przyniosły większych zmian na krajowym rynku zbożowym, który operuje w warunkach niskiej rynkowej podaży ziarna, głównie pszenicy i jęczmienia. Więcej ofert sprzedaży notuje się w przypadku pszenżyta, żyta i owsa. Zboże w kraju jest, gdyż tegoroczne plony i zbiory zbóż podstawowych okazały się lepsze od wcześniejszych prognoz. Oceniamy, iż zbiory ziarna zbóż (bez kukurydzy) wyniosły około 27,5 mln ton, tj. o 5% więcej od ubiegłorocznej produkcji. latach. Niemniej jednak, ziarno zostało gremialnie zmagazynowane przez rolników w oczekiwaniu na wyższe ceny. Większą chęć sprzedaży ziarna przejawiają firmy handlowe.

Wydaje się, iż rolnicy powinni wystawić do sprzedaży nieco więcej ziarna w II połowie września br. wraz ze zbliżaniem się dobrze zapowiadających się zbiorów kukurydzy oraz w związku z koniecznością pozyskania środków na pokrycie zobowiązań finansowych.

Z drugiej strony, zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców jest także umiarkowane. Wytwórnie pasz zbudowały zapasy ziarna pod bieżącą produkcję i obecnie starają się kupować ziarno lokalnie. Większy popyt z ich strony spodziewany jest za kilka tygodni, jak ruszą zbiory kukurydzy. Zboża cały czas starają się kupować eksporterzy.

W większości regionów, jakość zebranego ziarna jest dobra. Wyjątek stanowią województwa położone na południowym-wschodzie (Lubelszczyzna, Podkarpacie), a także na południu kraju (Dolny Śląsk) gdzie obfite opady deszczu w końcowych etapach wegetacji spowodowały porażenia ziarna chorobami z rodzaju fuzarium. Partie pszenicy oferowanej do sprzedaży często mają podwyższony DON. Na Lubelszczyźnie notuje się też duży problem z obecnością przytulii w partiach ziarna. Lokalnie ziarno pszenicy charakteryzuje się także słabą gęstością (Mazury, Podkarpacie, Lubelszczyzna). Słabą gęstość ma także tegoroczny owies.

Brak krajowej kukurydzy wymusił jej import, który obecnie realizowany jest z Czech i Słowacji. W zależności od regionu, ceny tego zboża zawierają się w przedziale 890-950 PLN/t, z dostawą.

W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe ze zbiorów 2020 roku przedstawiały się następująco (z dostawą w żniwa):

  • pszenica konsumpcyjna – 670-740 PLN/t,
  • pszenica paszowa – 660-720 PLN/t,
  • kukurydza – 880-950 PLN/t (zbiór 2019),
  • żyto konsumpcyjne – 440-530 PLN/t,
  • żyto paszowe – 430-520 PLN/t,
  • jęczmień paszowy – 570-640 PLN/t,
  • pszenżyto – 560-630 PLN/t,
  • owies paszowy – 480-550 PLN/t,
  • rzepak – 1530-1650 PLN/t.

 

EKSPORT/IMPORT:

Agresywne oferty sprzedaży ziarna na eksport przez kraje bałtyckie oraz Rosję powodują, iż polskiej pszenicy trudno konkurować na rynku światowym. Ceny pszenicy w polskich portach na bazie FOB kształtują się na poziomie o około 4 euro/t poniżej ceny w kontrakcie grudniowym na MATIFie, podczas gdy ceny oferowane na FOBie przez państwa bałtyckie za pszenicę o zbliżonych parametrach kształtują się o około 7 euro/t poniżej kontraktu grudniowego na giełdzie paryskiej. Nie oznacza to jednak, iż we wrześniu eksport pszenicy drogą morską nie będzie realizowany gdyż przedmiotem eksportu będzie pszenica w ramach wcześniej zawartych kontraktów handlowych.

Oceniamy, iż we wrześniu br. wywóz pszenicy przez porty zapewne przekroczy 200 tys. ton. Spore zainteresowanie polską pszenicą wykazuje Algieria, która poszukuje dostawców tego zboża w związku ze słabymi zbiorami pszenicy we Francji. Przy obecnych cenach oferowanych za pszenicę z dostawą do portów, są dostawy ziarna. Zboże to przede wszystkim kupują ci eksporterzy, którzy muszą pokryć potrzeby surowcowe aby...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024