Publikacje » Uprawy » Raport Rynku Zbóż tydzień 34'2020

Raport Rynku Zbóż tydzień 34'2020

24 Sierpnia 2020
źródło: http://sparkspolska.com/

POLSKA

WIADOMOŚCI RYNKOWE

EKSPORT PSZENICY Z KRAJU W CAŁYM SEZONIE 2019/20 BLISKO 2.5-KROTNIE WIĘKSZY NIŻ W SEZONIE POPRZEDNIM

Według wstępnych danych, w całym sezonie 2019/20 (lipiec-czerwiec), eksport zbóż z kraju wyniósł ponad 6937 tys. ton wobec 3816 tys. ton wyeksportowanych w sezonie poprzednim. Z tej wielkości, eksport pszenicy wyniósł ponad 3973 tys. ton, żyta – 763 tys. ton, pszenżyta – 648 tys. ton, kukurydzy – 1350 tys. ton, owsa – 88 tys. ton, a jęczmienia – 115 tys. ton. 

Z kolei, w całym sezonie 2019/20 (lipiec-czerwiec) eksport rzepaku z kraju wyniósł ponad 332 tys. ton wobec 276 tys. ton wyeksportowanych w sezonie poprzednim.

Eksport i import zbóż i oleistych z/do Polski w całym sezonie 2019/20 (lipiec-czerwiec) kształtował się następująco (tys. ton):

 

RYNKOWE CENY ZBÓŻ

SYTUACJA RYNKOWA:

To już końcówka zbiorów zbóż w województwach położonych na południu, zachodzie, i wschodzie kraju. Sprawnie przebiegają także żniwa na północy kraju, gdzie zaawansowanie zbiorów można szacować na ponad 90%. 

Meldunki żniwne wskazują na sporo wyższe plony zbóż osiągane przez rolników od ubiegłorocznych. Dzięki sprzyjającej pogodzie w trakcie żniw, straty na jakości ziarna są minimalne. W regionach położonych na północy kraju, większość ziarna pszenicy spełnia wymogi ziarna konsumpcyjnego. Nieco gorzej jest na południu i południowym-wschodzie  kraju, gdzie udział pszenicy paszowej w zbiorach jest większy z racji obfitych opadów, jakie wystąpiły w końcowej fazie wegetacji. Lokalnie spowodowały one wystąpienie chorób grzybowych ziarna. Szacuje się, iż w skali kraju udział pszenicy konsumpcyjnej w zbiorach może wynieść ponad 70%.

Pomimo jeszcze trwających żniw, rynkowa podaż ziarna nie jest duża. Wielu rolników sprzedało rzepak w stosunkowo wysokich cenach i zdecydowało się na zmagazynowanie zbóżw związku z niezadowoleniem z oferowanych cen za zboża. Obecnie nie ma zbyt wielu ofert sprzedaży pszenicy po cenach oferowanych przez przetwóców. Trudno kupuje się też jęczmień. Większa jest natomiast podaż pszenżyta i żyta. 

Rolnicy liczą na duży eksport zbóż w bieżącym sezonie i wsparcie cen ze strony firm eksportujących ziarno w dalszej części sezonu. Niemniej jednak, część z nich powinna być bardziej skłonna do sprzedaży zbóż już w II połowie września br. wraz z przygotowaniami do zbiorów kukurydzy na ziarno oraz koniecznością pozyskania środków na jesienne prace polowe. 

Ofert sprzedaży kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów w kraju jest obecnie jak na lekarstwo. Krajowej kukurydzy praktycznie nie ma na rynku, stąd też na rynku pojawia się kukurydza importowana z Niemiec i Węgier w cenach 920-950 PLN/t. 

W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe ze zbiorów 2020 roku przedstawiały się następująco (z dostawą w żniwa):

  • pszenica konsumpcyjna – 650-730 PLN/t,
  • pszenica paszowa – 630-720 PLN/t,
  • kukurydza – 800-940 PLN/t (zbiór 2019),
  • żyto konsumpcyjne – 450-530 PLN/t, 
  • żyto paszowe – 430-500 PLN/t,
  • jęczmień paszowy – 550-630 PLN/t,
  • pszenżyto – 560-620 PLN/t,
  • owies paszowy – 480-550 PLN/t,
  • rzepak – 1560-1640 PLN/t.

 

EKSPORT/IMPORT:

W związku z dużymi zbiorami, w bieżącym sezonie 2020/21 Polska ponownie będzie dysponować nadwyżką ziarna zbóż (szczególnie pszenicy), która będzie musiała być wyeksportowana. Niemniej jednak, umacniający się złoty względem dolara i euro może jednak ograniczać możliwości sprzedaży ziarna za granicę.

W sierpniu br., eksport pszenicy drogą morską powinien wynieść ok. 150 tys. ton. Obecnie w porcie Gdynia ładowane są 2 duże statki pszenicą, które łącznie zabiorą 80 tys. ton...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online