Publikacje » Uprawy » Raport Rynku Zbóż tydzień 33'2020

Raport Rynku Zbóż tydzień 33'2020

17 Sierpnia 2020
źródło: http://sparkspolska.com/

POLSKA

RYNKOWE CENY ZBÓŻ

SYTUACJA RYNKOWA:

Dzięki bardzo sprzyjającej pogodzie, w ostatnich dniach żniwa w kraju wyraźnie przyspieszyły. W województwach położonych na południu, zachodzie, i wschodzie kraju, zbiory zbóż zbliżają się już do końca. Nieco mniejsze zaawansowanie żniw tradycyjnie notuje się na północy kraju. Zbiory rzepaku ozimego już się zakończyły. Trwają jeszcze zbiory rzepaku jarego.

Meldunki żniwne wskazują na wyższe tegoroczne plony zbóż w wielu regionach kraju od tych notowanych przed rokiem. Przewidujemy, iż tegorocznego ziarna zbóż w kraju zbierzemy sporo więcej niż przed rokiem. 

W wielu regionach, parametry jakościowe tegorocznej pszenicy są dobre. Znaczna część przyjmowanego ziarna pszenicy w skupach spełnia wymogi ziarna konsumpcyjnego. Niemniej jednak, w regionach gdzie w okresie wegetacji występowały anomalie pogodowe, tak jak np. wiosenne przymrozki na południu kraju, z terenu dochodzą informacje o słabym wypełnieniu kłosów. Notowane opady deszczu w końcowej fazie wegetacji na południu i wschodzie kraju lokalnie spowodowały wystąpienie chorób grzybowych ziarna. Generalnie rozczarowało zaolejenie tegorocznego rzepaku, które z reguły kształtuje się poniżej 40%.

Wielu rolników zdecydowało się na zmagazynowanie zbóż gdyż nie są zadowoleni z proponowanych cen oferowanych za ziarno. W pierwszej kolejności producenci zdecydowali o sprzedaży rzepaku. Wydaje się jednak, iż rolnicy powinni być bardziej skłonni do sprzedaży ziarna zbóż już w II połowie września br. wraz z przygotowaniami do zbiorów kukurydzy na ziarno oraz koniecznością pozyskania środków na jesienne prace polowe. 

W kraju cały czas notuje się bardzo mało ofert sprzedaży kukurydzy z ubiegłorocznych zbiorów. Kukurydzy praktycznie nie ma w ofertach, stąd jej ceny są cały czas bardzo wysokie. Bardzo niskie są z kolei ceny tegorocznego żyta. Znaczne zbiory tego zboża w bieżącym roku i słabe perspektywy dla eksportu żyta będą wywierać presję na ceny tego zboża w dalszej części sezonu.

W połowie tygodnia, ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców i podmioty skupowe ze zbiorów lat 2019-2020 przedstawiały się następująco (z dostawą w żniwa):

  • pszenica konsumpcyjna – 650-720 PLN/t,
  • pszenica paszowa – 630-700 PLN/t,
  • kukurydza – 800-880 PLN/t (zbiór 2019),
  • żyto konsumpcyjne – 470-540 PLN/t, 
  • żyto paszowe – 430-500 PLN/t,
  • jęczmień paszowy – 550-620 PLN/t,
  • pszenżyto – 560-620 PLN/t,
  • owies paszowy – 460-540 PLN/t,
  • rzepak – 1540-1640 PLN/t.

 

EKSPORT/IMPORT:

W związku z dużymi zbiorami, w bieżącym sezonie 2020/21 Polska ponownie będzie dysponować nadwyżką ziarna zbóż (szczególnie pszenicy), która będzie musiała być wyeksportowana. 

W lipcu 2020 roku, eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł jedynie 17,5 tys. ton wobec 210 tys. ton wywiezionych w czerwcu br. oraz 48 tys. ton wyeksportowanych w lipcu 2019 roku. Z tej wielkości, w lipcu 2020 roku eksport pszenicy wyniósł ponad 2,5 tys. ton, żyta – 0,5 tys. ton, a kukurydzy – 14,5 tys. ton. Z kolei, w lipcu 2020 eksport rzepaku drogą morską nie wystąpił.  

Większy eksport pszenicy drogą morską wystąpi w sierpniu br., kiedy to w portach ładowanych będzie kilka dużych statków. Łącznie w całym miesiącu przedmiotem eksportu może być ponad 150 tys. ton pszenicy przez porty. 

W związku presją żniwną, spadkiem cen pszenicy na MATIFie oraz umacniającym się złotym względem głównych walut, w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny pszenicy z...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online