Publikacje » Uprawy » Przewódki alternatywą na późne przedplony

Przewódki alternatywą na późne przedplony

13 Października 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Ocieplenie klimatu i występujące wiosenne susze zwiększają zainteresowanie przewódkami. Zaleca się je siać w zachodnich regionach kraju, z uwagi na łagodniejsze zimy i często występują susze. Zwiększone ryzyko ich uprawy we wschodniej części Polski, wynika z ostrzejszych zim i wymarzania. 

Przewódki sprawdzają się po późno schodzących z pola burakach cukrowych i kukurydzy uprawianej na ziarno, kiedy pozostało mało czasu na wykonanie orki i uprawek przedsiewnych oraz siewu ozimych. Późnojesienne siewy przewódek rozładowuje spiętrzenie prac polowych na wiosnę. Przy suszach wiosennych gwarantują o 15-30% wyższe plony w stosunku do jarych sianych wiosną. Z badań IUNG-PIB wynika, że reakcja przewódek na jesienny termin siewu zależy od warunków glebowych. Na glebach ciężkich i średnich plon ziarna pszenicy wysianej jesienią był wyższy od siewu wiosennego, natomiast na glebie lekkiej w zależności od roku - wyższy od siewu wiosennego (susza wiosenna) lub podobny, przy optymalnej wilgotności gleby wiosną. Na korzyść jesiennych siewów przewódek przemawia bardzo dobre wykorzystanie przez rośliny zasobów wody wiosennej, mają silniejszy system korzeniowy i szybszy wzrost wiosną, lepiej znoszą...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online