Pogoda a herbicydy doglebowe

24 Października 2016

Przystępując do jesiennych zabiegów herbicydami doglebowymi należy pamiętać o tym, że duży wpływ na skuteczność działania preparatu mają warunki klimatyczne.

Cechą wyróżniającą tą grupę herbicydów jest fakt, iż wnikają one do liścieni w momencie kiełkowania. Zaburzają procesy fizjologiczne rośliny i niszczą je w fazie kiełkowania lub bezpośrednio po wschodach. Dwa bardzo ważne czynniki, które warunkują powodzenie zabiegu w tym przypadku, to temperatura gleby oraz wilgotność. Temperatura powinna być wyższa niż minimalna temperatura kiełkowania nasion chwastów. Zbyt niska wartość skutkuje opóźnionymi wschodami chwastów. Dla większości chwastów kiełkujących jesienią wartość tego parametru kształtuje się między 2 a 5 stopni Celsjusza.

Druga kwestia to wilgotność. Zawartość wody w glebie również wpływa na skuteczność zabiegu. Zbyt sucha gleba utrudnia przeniknięcie substancji aktywnej do nasion chwastów (herbicyd pobierany jest z roztworu glebowego). Zabieg przeprowadzony na zbyt suchą glebę może powodować konieczność wykonania kolejnego oprysku. Dlatego dobrze jest, gdy herbicyd zadawany jest po niewielkich opadach deszczu, który w tej sytuacji ułatwia rozprowadzanie środka i zwiększa pobieranie przez kiełkujące chwasty. Warto jednak pamiętać, że zbyt duże opady mogą spowodować wymywanie herbicydu i ograniczyć ich dostępność dla chwastów.

Herbicydy doglebowe są skuteczne w walce z chwastami jeśli stosuje się je wedle zaleceń producenta. Opryski wykonywane są najczęściej przed wschodami roślin uprawnych (przedsiewnie lub bezpośrednio po siewie).

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024