Pixxaro – terminy i dawkowanie

29 Stycznia 2018

Pisaliśmy niedawno o wprowadzeniu na polski rynek nowego herbicydu, w którym zastosowano substancję aktywną Arylex Active. Nowy preparat nosi nazwę Pixxaro i kilka informacji wprowadzających przeczytacie tutaj. Dzisiaj czas na więcej konkretnych informacji.

Pixxaro ma formę koncentratu, który przed zabiegiem jest rozcieńczany z wodą. Później tradycyjnie aplikowany jest za pomocą opryskiwacza. Producent preparatu zaleca stosować od 100 do 400 l/ha wody oraz średniokroplisty oprysk. Niższa ilość wody może być stosowana tylko na chwasty znajdujące się w niskich fazach rozwojowych, przy dobrym dostępie do chwastów oraz na rośliny uprawne w niskich fazach rozwojowych. Przy późniejszym stosowaniu, przy gęstym łanie rośliny uprawnej, ilość wody musi być zwiększona do 150-400 l/ha.  Poniżej szczegółowe informacje na temat tego kiedy i w jakich dawkach stosować Pixxaro.

Warunki stosowania zboża ozime

  • Uprawa: pszenica ozima, pszenica twarda ozima, pszenica orkiszowa ozima, jęczmień ozimy, żyto, pszenżyto ozime.
  • Termin stosowania: środek stosować wiosną, po wznowieniu wegetacji, od fazy 3 liści do końcowej fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (fazy BBCH 13 - 45).
  • Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5 l/ha.
  • Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,375 l/ha.
  • Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym zbóż ozimych: 1.

Warunki stosowania zboża jare

  • Uprawa: pszenica jara, pszenica twarda jara, pszenica orkiszowa jara, jęczmień jary, żyto jare, pszenżyto jare.
  • Termin stosowania środka: wiosną, od fazy 3 liści do końcowej fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 13-45).
  • Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5 l/ha.
  • Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,375 l/ha.
  • Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym zbóż jarych: 1

Na koniec warto wspomnieć, że minimalny okres od zabiegu do opadu deszczu wynosi 1 godzinę. Co więcej, jak podkreśla producent, zabieg najlepiej wykonywać opryskiwaczem wyposażonym w rozpylacze płaskostrumieniowe lub antyznoszeniowe.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024