Pixxaro – rośliny następcze

19 Lutego 2018

Jedną z największych herbicydowych nowości w obecnym sezonie jest preparat Pixxaro. Pisaliśmy już o nim dwukrotnie ("Pixxaro – przeznaczenie, budowa, działanie", "Pixxaro – terminy i dawkowanie"). Ten wpis kończy krótki cykl poświęcony temu preparatowi. Dowiecie się z niego nieco więcej na temat jego działania oraz możliwości stosowania roślin następczych.

Pixxaro w akcji

Po wykonaniu zabiegu herbicyd jest pobierany przez liście i kolejno przemieszczany do innych części rośliny. W efekcie chwasty wrażliwe przestają rosnąć. Z czasem pojawiają się deformacje liści i łodyg, a także chlorozy prowadzące do nekroz i finalnie do zamierania chwastów. Najszybszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek na chwasty znajdujące się w niskich fazach rozwojowych, w trakcie intensywnego wzrostu. Przykładowo rdestówka powojowata najskuteczniej zwalczana jest do wysokości 15 cm, dymnica pospolita i jasnota purpurowa do wysokości 20 cm, gwiazdnica pospolita i komosa biała do wysokości 25 cm, a przytulia czepna do wysokości 40 cm. Natomiast w celu najefektywniejszego zwalczania maku polnego, rozeta nie powinna osiągać średnicy większej niż 10 cm. W przypadku chabra bławatka mowa o 12 cm, a tasznika pospolitego – 15 cm.

Warto dodać, że środek może być stosowany w szerokim zakresie temperatur powietrza (od 2 do 25°C), przy niskiej lub wysokiej wilgotności powietrza.

Rośliny następcze

Po zastosowaniu środka w dawce 0,5 l/ha aż do końcowej fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 45) Pixxaro rozkłada się w glebie (degradacja mikrobiologiczna) do poziomu niestwarzającego zagrożenia dla roślin uprawianych następczo.

Po zbiorze rośliny uprawnej, w której środek był stosowany, latem lub jesienią tego samego roku można uprawiać: gorczycę białą, groch, rzepak ozimy, facelię, pszenicę ozimą i jęczmień ozimy. Przed siewem kukurydzy, lucerny, bobiku, bobu, soi i koniczyny zalecane jest wykonanie orki.

W przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji plantacji opryskiwanej wiosną, po upływie:

  • 1 miesiąca od wykonania zabiegu można wysiewać: pszenicę jarą, jęczmień jary, owies,
  • 2 miesięcy od wykonania zabiegu można uprawiać: kukurydzę, rzepak jary, groch siewny, bobik, groch polny (peluszkę).
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024