Publikacje » Uprawy » Perenal – graminicyd dla upraw dwuliściennych

Perenal – graminicyd dla upraw dwuliściennych

16 Kwietnia 2017

Minęło już kilka lat od czasu, kiedy wielu rolników stosowało wiosną Perenal™ 104 EC w swoich uprawach (buraku cukrowym, rzepaku ozimym, cebuli i innych).

Perenal 104 EC

Perenal™ 104 EC reklamowany był wówczas jako „sprawdzony i działający jak przysłowiowy szwajcarski zegarek”. W tym wypadku rzeczywistość nie odbiegała od treści przekazu marketingowego. Oba produkty wyróżniały się precyzją działania, niezawodnością (duża skuteczność) i wieloletnią tradycją. Była to po prostu pewna „lokata kapitału”.

W pierwszej dekadzie XXI wieku był to „nr 1” wśród graminicydów w tych uprawach.

W polskim rolnictwie dużo się od tego czasu zmieniło. Zmniejszyła się ilość plantacji, gdzie występuje perz, a jeśli występuje, to jest go mniej, wzrosły plony, cukrownie płacą za plon cukru, a nie korzeni. Jednak nadal zagrożeniem w uprawach roślin jarych dwuliściennych jest owies głuchy i chwastnica jednostronna („kurze proso”, „prosówka”). Lustracje pól uprawnych z ostatnich lat wskazują również na rosnące zagrożenie dla plonów związane z występowaniem wiechliny rocznej („psia trawka”). Zmieniła się też technologia uprawy rzepaku ozimego, poprzedzona jak kiedyś orką siewną, lub jak teraz robi to wielu rolników, przygotowanie gleby przed siewem tylko agregatem uprawowym. Nie zmienił się, a nawet powiększył problem, także w organizacji prac polowych, skutecznego zwalczania samosiewów zbóż.

Rozwiązaniem tych problemów jest wspomniany wcześniej Perenal™ 104 EC, który wraca na rynek. Pośród rolników, agrotechników czy sprzedawców środków ochrony roślin są tacy, którzy doskonale znają i pamiętają ten preparat, ale są również tacy, dla których jest to zupełnie nowy graminicyd. W międzyczasie zmieniła się jego etykieta, pojawiły się na niej nowe zapisy związane z polecaniem i stosowaniem tego preparatu.

Więcej o graminicydach

Stąd pomysł na cykl, w którym użytkownikom Perenalu™ przypominam, a młodszym przekazuję, jakimi cechami, zarówno tymi dawnymi, jak i nowymi, charakteryzuje się ten produkt a zarazem na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy wyborze graminicydu.

Poniżej kilka najważniejszych cech Perenalu, które gwarantują skuteczne i łatwe organizacyjnie zwalczanie chwastów jednoliściennych (trawiastych) w uprawach roślin dwuliściennych:

  • jest selektywny niezależnie od fazy rozwojowej rośliny uprawnej, co jest konieczne ze względu na możliwe nierównomierne wschody spowodowane niekorzystnym przebiegiem pogody;
  • jest w pełni skuteczny w szerokim zakresie temperatur, które mogą wystąpić przy zabiegach;
  • jest odporny na światło słoneczne – wysoka skuteczność niezależnie od pory dnia, w której wykonano zabieg;
  • skutecznie zwalcza zarówno młode, jak i „przerośnięte” chwasty, co jest konieczne ze względu na możliwe opóźnienie zabiegu z powodu opadów lub wiatru;
  • dobrze się miesza z innymi herbicydami do zwalczania chwastów dwuliściennych;
  • jest możliwy do stosowania w dawkach dzielonych;
  • skutecznie zwalcza wiechlinę roczną;
  • bardzo skutecznie niszczyć korzenie i rozłogi perzu, również w dawkach przeznaczonych do zwalczania owsa głuchego i chwastnicy jednostronnej;
  • długotrwale i skutecznie zwalczać korzenie i rozłogi perzu.

Więcej szczegółów na temat Perenalu, włącznie z wynikami doświadczeń za kilka dni na e-pole.pl :)

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online