Publikacje » Uprawy » Odchwaszczanie zbóż ozimych od 3. liścia

Odchwaszczanie zbóż ozimych od 3. liścia

27 Października 2021

Odchwaszczanie zbóż ozimych od 3. liścia

Jedną z niekwestionowanych zalet stosowania „późniejszych” zabiegów herbicydowych jest możliwość precyzyjniejszego dobrania substancji czynnej do składu gatunkowego chwastów występujących na plantacjach zbóż ozimych.

Jeżeli na plantacji występuje duża liczba gatunków zimujących, tj. miotła zbożowa, wyczyniec polny, chaber bławatek, maruna bezwonna, mak polny, przytulia czepna, tasznik pospolity, tobołki polne, bodziszek drobny czy stulicha psia, i nie są one w zaawansowanych fazach rozwojowych, to skuteczny zabieg można wykonać od fazy 3. liścia rośliny uprawnej. Można go przeprowadzić aż do końca wegetacji jesiennej, przy użyciu odpowiednich substancji czynnych (s.cz.) herbicydów.

Temperatury dla herbicydów

Bardzo istotną rzeczą, o której należy pamiętać, jest informacja, dotycząca możliwości stosowania s.cz. herbicydów w różnych zakresach temperaturowych powietrza. Czyli w jakiej temperaturze dany herbicyd osiąga swoją maksymalną skuteczność działania i przy okazji nie powoduje uszkodzeń rośliny uprawnej. Zazwyczaj w etykiecie zawarta jest informacja dotycząca zakresu optymalnej temperatury, w której dana s.cz. herbicydu wykazuje maksymalną skuteczność działania w odniesieniu do konkretnych gatunków chwastów. Większość s.cz. herbicydów działa najskuteczniej w przedziale temperaturowym 10-15°C. Jednak wystąpienie takich temperatur, np. pod koniec października czy w listopadzie, jest niezwykle rzadkie, dlatego plantatorzy są zainteresowani raczej s.cz. herbicydów, które można stosować w granicach 0-6°C lub 6-10°C.

Dawki herbicydu a temperatura

W przypadku minimalnej zalecanej temperatury s.cz. herbicydy należy stosować w maksymalnych zalecanych dawkach, a w przypadku wystąpienia maksymalnej zalecanej temperatury powinno się zredukować dawkę do minimalnej zalecanej. Ponadto dla s.cz. wymagających wyższych minimalnych temperatur należy pamiętać o tym, że po ich aplikacji minimalna zalecana temperatura musi się utrzymywać przez okres co najmniej kolejnych 24 godzin. Pamiętajmy również i o tym, że w niższej temperaturze wszystkie czynności fizjologiczne roślin (zarówno uprawnych, jak i chwastów) zachodzą wolniej. Ponadto niska temperatura może wpływać na skuteczność chwastobójczą s.cz. herbicydów. Jest to szczególnie istotna informacja dla plantatora, albowiem dotyczy bezpośrednio zimujących gatunków chwastów, gdyż zaaplikowane s.cz. herbicydów wnikają i przemieszczają się w nich zdecydowanie wolniej, przez co w początkowym okresie efekt chwastobójczy w najlepszym wypadku może być słabiej zauważalny lub mocno ograniczony i przesunięty w czasie. Dlatego w takim przypadku zaleca się stosować najwyższe dozwolone etykietą dawki herbicydów.

Jakie wybrać substancje czynne?

- Halauksyfen metylu – Arylex + florasulam (np. Quelex). Niewątpliwą zaletą herbicydu Quelex jest zadowalające działanie w różnych warunkach pogodowych. Działa skutecznie w bardzo szerokim zakresie temperatur (2-25°C) oraz w zmiennych...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online

Szanowni Państwo! Informujemy, że aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, nasz serwis internetowy gromadzi i zapisuje w pamięci komputerów Użytkowników serwisu krótkie informacje tekstowe (tzw. „cookies”). W każdym czasie możecie Państwo zmodyfikować ustawienia przeglądarki, aby wyłączyć ten mechanizm. Konfiguracja, która dopuszcza używanie cookies oznacza, że Użytkownicy wyrażają na powyższe zgodę. Aby dowiedzieć się więcej proszę zapoznać się z Polityką Prywatności