Odchwaszczanie trawników za pomocą Starane Trawniki

7 Maja 2018

Smutna prawda jest taka, że trawniki, pola golfowe czy boiska, na których docelowo rosnąć ma po prostu trawa narażone są na działanie chwastów. Podobnie, jak rośliny uprawne na polach. Odchwaszczanie trawników, to zabieg często obowiązkowy.

Odchwaszczanie trawników

Problem ten dobrze znany jest firmom zakładającym trawniki siane, instytucjom które zarządzają terenami zieleni, służbom miejskim, a także właścicielom boisk sportowych czy pól golfowych. Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem, tak jak w przypadku roślin uprawnych jest ochrona chemiczna. Natomiast sprawdzonym na tym „polu” rozwiązaniem jest Starane Trawniki.

To nie jest preparat nowy. Wręcz przeciwnie. Ma już grono zadowolonych użytkowników, które systematycznie się powiększa. Uznaliśmy jednak, że warto napisać kilka praktycznych wskazówek odnośnie jego stosowania. Jedną z jego cech charakterystycznych jest połączenie aż trzech substancji aktywnych. W efekcie preparat jest skuteczny w walce z chwastami i bezpieczny dla samej trawy. W skład Starane Trawniki wchodzą:

  • fluroksypyr (związek z grupy pochodnych kwasu pirydynokarboksylowego) w postaci estru (fluroksypyr metylu) – 40 g/l (3,66%)
  • chlopyralid (związek z grupy pochodnych kwasu karboksylowego) w postaci soli monoetanoloaminowej – 20 g/l (1,83%)
  • MCPA (związek z grupy fenoksykwasów) w postaci soli potasowej – 200 g/l (18,34%)

Działanie i lista chwastów zwalczanych

Starane Trawniki nie zwalcza jedynie liści chwastów. Preparat przemieszcza się do korzeni wrażliwych gatunków i niszczy zarówno część nadziemną, jak i system korzeniowy. Po zastosowaniu preparatu substancje aktywne szybko wnikają poprzez liście. Po okresie 1 godziny od zabiegu preparat jest w pełni pobrany i zaczyna przemieszczać się po całej roślinie. Po zwalczeniu chwastów może okazać się, że należy wykonać podsiew trawy, aby uzupełnić puste miejsca, które wcześniej zajmowały chwasty. Dosiew trawy można wykonać po 4 tygodniach od daty wykonania zabiegu.

Wśród chwastów wrażliwych na działanie Starane Trawniki trzeba są: mniszek pospolity, koniczyna, babki, a także gwiazdnica pospolita,  maruna bezwonna, niezapominajka polna, przytulia czepna, stokrotka pospolita, szczaw tępolistny.

Terminy i dawki

Preparat należy stosować w fazie aktywnego wzrostu chwastów (wiosna, początek lata, początek jesieni). Przyjmuje się, że jest to okres od kwietnia do września, jednakże należy pamiętać o tym, że podczas miesięcy letnich warunki do zabiegów herbicydowych są zazwyczaj nie sprzyjające. Aby osiągnąć pełną skuteczność należy unikać koszenia trawy na trzy dni przed i trzy dni po zabiegu.

Zalecana dawka do jednorazowego zastosowania: 3-4 l/ha (co odpowiada 30 - 40 ml środka stosowanego na 100 m2 / 3 l wody).  Wyższą z zalecanych dawek środka należy stosować na chwasty w starszych fazach rozwojowych oraz w przypadku silnego zachwaszczenia zwłaszcza babkami i mniszkiem pospolitym.

Chwasty są zwalczone po około dwóch tygodniach (zależnie od fazy rozwojowej chwastów i przebiegu pogody). W przypadku chłodnej i suchej pogody pełny efekt chwastobójczy otrzymujemy po dłuższym okresie.

Na drugi dzień po zabiegu można już nawadniać trawnik.

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024