Publikacje » Uprawy » Ochrona zbóż przed chorobami w T1 – Wirtuoz

Ochrona zbóż przed chorobami w T1 – Wirtuoz

14 Maja 2018

Presja chorób grzybowych w uprawach zbóż, w zależności od regionu i jakości plantacji jest zazwyczaj wysoka lub bardzo wysoka. Równocześnie kurczy się rynek zarejestrowanych fungicydów w Polsce. W sezonie 2020 nie będzie można stosować środków zawierających propikonazol. Rejestracje straciły lub wkrótce stracą kolejne fungicydy. Powstaje pytanie jak w takiej trudnej sytuacji ochronić zboża przed mączniakiem i innymi chorobami?

Sprawdzony na milionach hektarów

Sprawdzonym i dostępnym rozwiązaniem do wykonania w trakcie pierwszego zabiegu grzybobójczego fungicyd Wirtuoz 520 EC. Preparat zwalcza wszystkie najważniejsze choroby w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie ozimym i jęczmieniu jarym. 

Wirtuoz to dobrze znana marka wśród rolników. W zależności od celu (działanie zapobiegawcze lub interwencyjne) środek stosuje się w dawkce od 0,75 do 1,25 l/ha jako zabieg T1 (BBCH 29-31). Tak elastyczne dawkowanie pozwala dostosować intensywność ochrony do poziomu występowania chorób.

Specjalista na mączniaka…

Wirtuoz 520 EC skutecznie zapobiega rozwojowi mączniaka, który jest najbardziej widoczny wiosną. Efekt zabezpieczenia roślin przed tym zagrożeniem utrzymuje się długo po zabiegu. Pod tym względem jest jednym z najlepszych produktów.

...i wiele innych chorób 

Stosując Wirtuoza zabezpieczymy plantację również przed innymi chorobami atakującymi zboża. Mowa między innumi o fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła, łamliwości źdźbła, brunatnej plamistoścci liści, septoriozy paskowanej liści, septoriozy plew, fuzariozy kłosów, rdzy brunatnej, rynchosporiozie zbóż, plamistości siatkowej liści, czy rdzy karłowej.

Do zwalczenia tych chorób konieczny jest dobór odpowiedniej strategii fungicydowej. Program ochrony zbóż przed chorobami grzybowymi uwzględnia różne terminy pojawienia się chorób grzybowych, a także zapobiega porażeniu przez choroby grzybowe nawet w formie utajonej (działanie profilaktyczne jest znacznie efektywniejsze niż działanie interwencyjne).

Szczególną uwagę poświęca się ochronie podstawy źdźbła oraz trzech szczytowych liści (flagowy, podflagowy, podpodflagowy), które to odpowiadają za ponad 75% udziału w tworzeniu plonu ziarna.

Najważniejszy jest zabieg T1!

Najistotniejszym elementem całej technologii zwalczania chorób niezależnie od jej intensywności jest pierwszy zabieg. Jego niewykonanie albo spóźnienie wpływa bardzo niekorzystnie na uzyskiwany ostatecznie plon. Strat powstających w tym okresie już nie można nadrobić.

Właśnie w tym terminie stosuje się środek Wirtuoz 520 EC – jako pierwszy zabieg w tzw. terminie T1 (faza rozwojowa pszenicy BBCH 29-31) w technologiach jedno-, dwu- lub trzyzabiegowych. To najbardziej kompletny fungicyd pod względem składu oraz koncentracji substancji aktywnych, dzięki czemu zwalcza wszystkie najważniejsze choroby, o których pisaliśmy wyżej. O liczbie zabiegów w kontekście terminów T2 i T3 napiszę w kolejnym wpisie.

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online