Publikacje » Uprawy » Ochrona użytków zielonych - Fernando Forte

Ochrona użytków zielonych - Fernando Forte

19 Czerwca 2017

Temat "ochrona użytków zielonych" systematycznie pojawia się na stronach naszego bloga. Pierwszy materiał napisał dr Grzegorz Grochot. Dość jasno odpowiedział w nim na pytanie "dlaczego odchwaszczać użytki zielone?". W ramach kontynuacji dr Grochot przygotował kolejny materiał: "Czym odchwaszczać użytki zielone?". Na tym jednak nie koniec, ponieważ w ubiegłym roku prof. dr hab. Piotr Goliński podzielił się swoją praktyczną wiedzą na temat stosowania konkretnych rozwiązań w ochronie użytków zielonych. Jednym z preparatów, o których można było przeczytać w materiale prof. Golińskiego jest Fernando Forte 300 EC. Jako, że wcześniej nie pisaliśmy dokładnie na temat tego preparatu, poniżej kilka wartościowych informacji.

Ochrona użytków z Fernando Forte

Fernando Forte 300 EC, to preparat występujący w formie koncentratu, z którego sporządza się emulsję wodną. Jest to substancja chwastobójcza przeznaczona do zwalczania jednorocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych na użytkach zielonych. Należy go stosować w okresie intensywnego wzrostu traw i chwastów, najlepiej wiosną, w początkowym okresie ich wegetacji. Po zastosowaniu Fenrando pobierany jest poprzez liście chwastów, a następnie szybko przemieszczany w roślinach, co powoduje zahamowanie wzrostu, deformacje, chlorozy, nekrozy i zamieranie chwastów.

W jego składzie są dwie substancje aktywne: fluroksypyr (150 g/l) i trichlopyr (150 g/l).

Zwalczane chwasty (wrażliwe): ambrozja bylicolistna, babka lancetowata (do 8 liści), bylica pospolita, groch zwyczajny, groszek bulwiasty, gwiazdnica pospolita, jasnota biała, kielisznik zaroślowy, koniczyna biała, koniczyna polna, krwawnik pospolity, kurzyślad polny, lucerny, mniszek lekarski, niezapominajka polna, pokrzywa zwyczajna, pokrzywa żegawka, poziewnik szorstki, przytulia czepna, psianka czarna, rdest plamisty, rdest powojowy, stokrotka pospolita, szczaw kędzierzawy, szczaw tępolistny, szczaw zwyczajny, szczawiki, wyki

Stosowanie

Jeśli ruń została skoszona lub wypasana zwierzętami, należy odczekać 2-3 tygodnie do czasu jej odrośnięcia, nie później jednak niż do osiągnięcia przez trawy wysokości 25 cm. Zaleca się, aby maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosiła 2,0 l/ha. Minimalny okres od zabiegu do opadów deszczu to tylko 1 godzina.

Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha

Zalecane opryskiwanie: średniokropliste

Powyższa tabelka dotyczy dawki 2 l/ha. Jednak w zależności od tego z jakimi chwastami trzeba walczyć na łące może się okazać, że skuteczna będzie mniejsza dawka. Poniższe chwasty są określony jako wrażliwe przy zmniejszonej dawce 1,6 l/ha: babka lancetowata, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, szczaw kędzierzawy, szczaw tępolistny, szczaw zwyczajny.

Więcej informacji znajdziecie na etykiecie produktu: Fernando Forte 300 EC.

Ochrona użytków zielonych przy wykorzystaniu tego preparatu ma wiąże się z zebraniem większego plonu siana z 1 hektara oraz poprawą jakości paszy. Fernando Forte zapewnia zniszczenie części podziemnych chwastów oraz długotrwały efekt chwastobójczy. Warto zaznaczyć, że Fernando Forte ma tylko 7-dniowy okres karencji dla zwierząt gospodarskich.

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online