Ochrona roślin jesienią – drogowskaz

29 Sierpnia 2018

Jesień to jeden z najważniejszych okresów w budowaniu bezpieczeństwa własnych upraw. Jak nietrudno się domyślić, kwestie związane z jesienną ochroną roślin poruszaliśmy na łamach naszego bloga już wielokrotnie. Aby ułatwić Wam wędrowanie po naszej liście tematycznych wpisów przygotowaliśmy poniższy drogowskaz.

Ochrona roślin jesienią – rzepak

Kilka wpisów w ubiegłym latach poświęciliśmy ochronie rzepaku. Chyba najważniejszym i najbardziej przekrojowym z nich jest “Co musisz wiedzieć o ochronie rzepaku jesienią”. Zwalczanie chwastów z wykorzystaniem preparatu Navigator opisaliśmy w materiale “Zwalczanie chwastów w rzepaku – Navigator [kompendium]”. Oprócz przydatnej tabeli z progami szkodliwości poszczególnych gatunków chwastów znajdziecie w tym materiale podstawowe informacje dotyczące stosowania herbicydu Navigator, jak również odniesienia do bardziej szczegółowych opracowań.

W kontekście użytkowania preparatu o nazwie Kerb można przeczytać w artykule “Ochrona rzepaku jesienią – Kerb”. “Skuteczny oprysk na chwasty w rzepaku jesienią” to materiał, z którego dowiecie jak stosować preparaty Navigator i Perenal, aby osiągnąć najlepszy efekt chwastobójczy.

Ochrona roślin jesienią – zboża

Na naszym blogu w ubiegłych miesiącach opublikowaliśmy trzy ciekawe wpisy poświęcone ochronie zbóż jesienią. Wszystkie poświęcone zastosowaniu preparatu Bizon:

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024