Ochrona jęczmienia i pszenicy przed mączniakiem

10 Maja 2015

Jednym z dostępnych środków ochrony roślin, który jest przystosowany do zabezpieczania roślin przed mączniakiem prawdziwym zbóż i traw jest Atlas™ 500 SC.

Jest to środek grzybobójczy w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o działaniu kontaktowym. Stosuje się go zapobiegawczo w ochronie jęczmienia ozimego i jarego oraz pszenicy ozimej przed mączniakiem prawdziwym.

Substancją aktywną zastosowaną w tym środku jest chinoksyfen (500 g/l). Atlas™ 500 SC chroni przed mączniakiem prawdziwym zbóż i traw od fazy krzewienia, aż do fazy kłoszenia zbóż. Działa już na powierzchni liścia, dzięki czemu rośliny nie inicjują energochłonnych procesów obronnych. Jest odporny na zmywanie przez deszcz, ponieważ magazynowany jest w warstwie woskowej skórki liścia. Może być stosowany we wszystkich programach ochrony zbóż, w mieszaninach z innymi fungicydami.

Dawkowanie Atlasa™ 500 SC w uprawach pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego przedstawia się następująco:

Zalecana dawka: 0,2-0,3 l/ha; Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.

  • Środek należy stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby.
  • Termin stosowania w pszenicy ozimej: od początku fazy krzewienia do końca fazy kłoszenia zbóż.
  • Termin stosowania w jęczmieniu ozimym i jęczmieniu jarym: od końca fazy krzewienia do początku fazy kłoszenia zbóż.
  • Producent zaleca maksymalnie dwa zabiegi fungicydem Atlas™ 500 SC w sezonie wegetacyjnym, w odstępach wynoszących co najmniej 10 dni.
  • Więcej informacji: etykieta Atlas™ 500 SC, karta bezpieczenstwa Atlas™ 500 SC
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024