Obsługa pilarki spalinowej po użyciu

16 Stycznia 2017

O tym jakie zabiegi serwisowe warto przeprowadzać na pilarce spalinowej przed jej użyciem pisałem tutaj: “Obsługa pilarki spalinowej (przed użyciem)”. Czas na część drugą, czyli jak dbać o taki sprzęt po użyciu.

Czyszczenie to podstawa

Kiedy praca jest skończona warto dokonać szybkiego przeglądu stanu maszyny, ale najpierw... “kosmetyka”. Po każdorazowym użyciu należy oczyścić pilarkę z trocin (najlepiej za pomocą sprężonego powietrza). Zanieczyszczenia mogą gromadzić się w kilku miejscach. Przede wszystkim pod osłoną sprzęgła i w okolicach prowadnicy. Czyszczenia można dokonać pędzlem lub lepiej sprężarką po odkręceniu osłony. Jednak trzeba zaznaczyć, że tego miejsca nie ma potrzeby czyścić za każdym razem, chyba że urządzenie pracowało przez długi czas w trudnych warunkach.

Elementem, który należy czyścić systematycznie jest filtr powietrza, szczególnie gdy pilarka pracuje w miejscu zapylonym. Jednak tak jak poprzednio, nie trzeba tego robić po każdym użyciu, o ile sprzęt nie był mocno eksploatowany. Jeśli filtr jest lekko zabrudzony, wystarczy przeczyścić go pędzelkiem. Jednak jeśli zabrudzenia są większe, wówczas lepiej będzie go uprać. Na rynku są specjalne środki do prania filtrów powietrza (nie tylko do pilarek), ale w praktyce wystarczy ciepła woda i płyn do mycia naczyń. Zabrudzenia gromadzą się również pod pokrywą rozrusznika, w okolicach cylindra i komory gaźnika. Raz na jakiś czas przy okazji zdejmowania pokrywy cylindra warto również sprawdzić stan świecy.

Czyszczenie filtra powietrza to czynność, której nie trzeba wykonywać po każdym użyciu pilarki. Fot. Bartek Kowalski

Prowadnica i łańcuch

Natomiast każdorazowo po pracy trzeba skontrolować stan prowadnicy i łańcucha oraz uzupełnić płyny eksploatacyjne. Ewentualnie może być konieczna korekta naciągu łańcucha, ale nie można tego robić bezpośrednio po zakończeniu pracy, ponieważ łańcuch jest gorący. Po ostudzeniu łańcuch się nieco “skurczy” i dopiero wtedy należy dokonać regulacji.

Obowiązkowo po skończonej pracy trzeba założyć plastikową osłonę prowadnicy i łańcucha. Jest to ważne z dwóch przyczyn. Po pierwsze - względy BHP. Po drugie, to skuteczne zabezpieczenie przed ewentualnym uszkodzeniem pilarki.

Jeśli maszyna jest odstawiana na garażową półkę na dłuższy czas (na przykład na kilka miesięcy), to należy zabezpieczyć prowadnicę i łańcuch smarując je olejem w aerozolu. Natomiast do cylindra trzeba wlać przez otwór świecy niewielką ilość oleju stosowanego do mieszanki, rozprowadzając go po gładzi cylindra przez obrócenie wału korbowego. Z kolei zbiornik paliwa powinno się opróżnić.

Większość powyższych porad dotyczy prawidłowego użytkowania i zabezpieczania prowadnicy łańcucha. Dlaczego? Najszybciej zużywającymi się elementami są właśnie prowadnica i łańcuch. Niestety duży wpływ na stan tych podzespołów ma również umiejętna praca pilarką.

Tutaj zastosowanie ma stare przysłowie: „dobry zwyczaj, nie pożyczaj”.

Aby pilarka długo spełniała swoją rolę musi być użytkowana w umiejętny sposób. Cięcie drzewa na podwórku, a co więcej wycinka drzew w lesie, do łatwych prac nie należy. Dlatego osoby, które nie mają doświadczenia i umiejętności mogą dość łatwo uszkodzić maszynę. Złe „kierowanie” piłą może się przyczynić do skrzywienia prowadnicy, a przy niewłaściwej mieszance paliwowej może dojść do zatarcia silnika. Z kolei nieodpowiedni olej do smarowania łańcucha i prowadnicy lub jego brak oraz brak smarowania łożyska prowadnicy, doprowadza do uszkodzenia wymienionych elementów.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024