Publikacje » Uprawy » Niszczenie naci ziemniaka

Niszczenie naci ziemniaka

11 Sierpnia 2021

Niszczenie naci ziemniaka

Niszczenie naci ziemniaka przyspiesza dojrzałość fizjologiczną bulw ziemniaka i umożliwia szybsze oraz łatwiejsze przeprowadzenie zbioru. Jednocześnie zabieg jest ostatnim na polu, w którym stosuje się ochronę przed zarazą ziemniaka.

Zabieg niszczenia naci przyspiesza dojrzałość fizjologiczną bulw ziemniaka, umożliwia szybsze oraz łatwiejsze przeprowadzenie zbioru. Jest jednocześnie ostatnim zabiegiem przed kopaniem bulw, w którym zwalcza się zarazę ziemniaka. Faza początku starzenia się roślin (BBCH 90), czyli gdy liście dolnych partii żółkną, owoce (jagoda) marszczą się i zmieniają kolor, intensywny wzrost roślin wyhamowuje, a bulwy osiągają największą masę, oznacza odpowiedni moment na zabieg. Każdorazowo termin niszczenia naci powinien być dostosowany do stanu plantacji, prowadzonej technologii uprawy, wcześniejszej ochrony chemicznej oraz grupy wczesności odmian i panujących warunków agrometeorologicznych w danym roku.

Sposoby niszczenia naci ziemniaka

- Metoda mechaniczna – polega na niszczeniu naci przy pomocy rozdrabniacza łęcin. Stosowana w wilgotnych warunkach może się przyczynić do porażenia bulw zarazą ziemniaka.

- Metoda chemiczno-mechaniczna – najpierw przeprowadza się zbieg chemicznego opryskiwania naci, następnie ok. 2-3 tygodni później niszczy mechanicznie pozostałe na polu łęty i chwasty.

- Metoda mechaniczno-chemiczna – w 1.-2. dobie od mechanicznego niszczenia naci przystępuje się do zabiegu desykacji. Wykonuje się ją w zabiegu dzielonym, zwłaszcza w bujnych plantacjach, aby uzyskać oczekiwany efekt. Przy ostatnim opryskiwaniu dla pełniejszej ochrony przed zarazą ziemniaka można dodać fungicyd.

- Metoda chemiczna polega na desykacji części zielonych. Zabieg przeprowadza się 7-14 dni przed kopaniem bulw. Dla odmian wcześniejszych czas od desykacji do zbioru powinien być krótszy, a dla późniejszych – dłuższy. Metoda chemiczna znajduje zastosowanie zwłaszcza w latach intensywnego...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online