Nicienie w produkcji ziemniaków – najbardziej szkodliwe gatunki

29 Marca 2021

dr Grzegorz Gryń, IHAR-PIB

Do najważniejszych nicieni w uprawie ziemniaków należą endopasożyty osiadłe, reprezentowane przez mątwiki i guzaki oraz wolno żyjące niszczyki.

Ziemniaki są atakowane przez szereg agrofagów. Poważne zagrożenie dla upraw ziemniaka stanowią nicienie. Straty w wyniku ich pasożytowania na roślinach wynikać mogą z działania bezpośredniego lub pośredniego nicienia. Bezpośrednie działanie nicieni w wyniku ich żerowania na korzeniach przejawia się zahamowaniem wzrostu i deformacją systemu korzeniowego, co prowadzi do spadku plonowania roślin i pogorszenia jakości handlowej bulw ziemniaka. Pośrednie straty wynikają z przenoszenia przez szkodniki mikroorganizmów wywołujących choroby lub powodowania mechanicznych uszkodzeń tkanek roślin, przez które inne czynniki chorobotwórcze mogą wnikać do wnętrza rośliny. W przypadku nicieni kwarantannowych straty ekonomiczne wynikają również z następstw wprowadzenia kwarantanny w miejscu produkcji ziemniaków.

Mątwik ziemniaczany (Globodera rostochiensis) powoduje obecnie największe straty ekonomiczne w Polsce. Obecność mątwika agresywnego – gatunku zbliżonego do mątwika ziemniaczanego – nie jest w kraju obecnie stwierdzona. Rośliną żywicielską dla obu gatunków mątwika jest przede wszystkim ziemniak. Nicienie mogą jednak żerować również na pomidorze, bakłażanie oraz kilku gatunkach chwastów (głównie z rodziny psiankowatych). Mątwiki tworzą cysty, wewnątrz których znajdują się jaja i larwy. W tej postaci, przy braku rośliny żywicielskiej, larwy mątwika mogą przetrwać nawet 20 lat, zachowując zdolność inwazyjną. W jednej cyście może się znajdować do 500 jaj. Głównym źródłem rozprzestrzeniania się mątwika na nowe pola jest...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024