Nawożenie azotowe zbóż i rzepaku - najważniejsze informacje

23 Lutego 2021

O nawożeniu azotowym rozmawiamy co roku, i mimo że jest to popularny temat, to dobrze jest przypomnieć sobie najważniejsze informacje. W tym m.in te związane z nowelizacją prawa azotowego, czy czysto techniczne informacje, jak działają poszczególne formy azotu dostępne w popularnych nawozach. 

W tym odcinku dowiecie się: 

  • podstaw związanych z nowelizacją prawa azotowego 
  • charakterystyka formy amonowej, azotanowej oraz amidowej (01:50​) 
  • rola innych makroskładników, tj. siarka i magnez w gospodarce azotem (03:52​) 
  • jakie są krytyczne fazy zapotrzebowania na azot przez zboża i rzepak ozimy (04:53​) 
  • praktyczne podejście do nawożenia naszego gościa, Tomka spod Uniejowa (05:31​) 

Zapraszamy na nasz Kanał na YouTube - włączcie subskrybcję, aby nie przegapić kolejnych, wartościowych treści! Zachęcamy też do pisania komentarzy i dzielenia się swoimi doświadczeniami w kontekście pierwszych dawek azotu w oziminach. Jeżeli spodobał się materiał - lajk mile widziany :)

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024