Nawożenie azotem - przykłady, stabilizatory, monitorowanie

5 Kwietnia 2017

Ci którzy mieli okazję czytać teksty na naszym blogu już w ubiegłym roku, to zapewne pamiętają, że w okresie wiosennym dość dużo pisaliśmy o nawożeniu azotem, samym azocie oraz o stabilizatorach azotu. Dużo również miejsca poświęciliśmy zagadnieniu wiosennego nawożenia azotem w przypadku konkretnych roślin (np. „Nawożenie wiosenne pszenicy ozimej”). Aby nowym Czytelnikom ułatwić nieco poruszanie się po starszych artykułach przygotowaliśmy krótki poradnik:

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat samego azotu, form w jakich występuje oraz tego co jest, a co nie jest korzystne dla upraw, to koniecznie zapoznajcie się z materiałem: „Przyswajanie azotu przez rośliny". Ten wpis jasno sugeruje jaka sytuacja jest pożądana, a jaka nie. Jeśli znajdziecie się w tej drugiej, to również jest wyjście. Wiąże się ono z zastosowaniem stabilizatorów azotu. Więcej o tym piszemy tutaj: "Jak najlepiej gospodarować azotem?", tutaj: "Czym różnią się stabilizatory azotu?" oraz tutaj: "N-lock - dawkowanie i zalecenia".

Pisaliśmy również o monitorowaniu azotu: "Wygodne monitorowanie azotu".

Poniżej odnośniki to porad odnośnie nawożenia dla poszczególnych upraw:

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024