Publikacje » Uprawy » Mustang Forte – informacje podstawowe

Mustang Forte – informacje podstawowe

26 Lutego 2018

Mustang Forte, to jeden z popularniejszych herbicydów dostępnych na naszym rynku. To preparat, który od dawna stosowany jest na polskich polach. Pisaliśmy o nim już niejednokrotnie, ale zanim zbierzemy wszystkie informacje w ramach jednego wpisu, to ustalmy kilka faktów.

Mustang Forte 195 SE, to herbicyd przeznaczony do wiosennego zwalczania rocznych oraz wieloletnich chwastów dwuliściennych. Preparat ten może być stosowany w pszenicy ozimej, życie, pszenżycie ozimym, jęczmieniu jarym, pszenicy jarej, owsie i mieszance jęczmienia jarego z owsem – czyli spektrum jest dość szerokie. W składzie Mustanga Forte są trzy substancje aktywne: florasulam w ilości 5 g/l, aminopyralid w ilości 10 g/l, a także 2,4 D, którego jest 180 g w litrze.

Jak nie trudno się domyślić preparat dystrybuowany jest na polu za pomocą opryskiwaczy – zalecana jest średnia wielkość kropli oraz od 150 do 300 l wody na ha. Po zabiegu środek pobierany jest poprzez liście chwastów i dalej szybko przemieszczany w roślinach. Mustang Forte blokuje działanie enzymów podczas syntezy aminokwasów, jak również powoduje blokadę auksyn tj. hormonów roślinnych odpowiedzialnych za wzrost roślin. W konsekwencji następuje zatrzymanie syntezy aminokwasów w roślinach chwastów. Ponadto, środek zakłóca proces oddychania na poziomie komórkowym. Efekt? Zahamowanie wzrostu, deformacje i zamieranie chwastów.

Mustang Forte jest skuteczny w walce z wieloma chwastami. Mowa m.in. o chabrze bławatku, fiołku polnym, gwiazdnicy, jasnocie czy komosie białem. To również dobry wybór, gdy w uprawie wychwycony zostanie rdest powojowy, mak polny, rumian polny czy przytulia czepna. Ale i to jedynie część chwastów wykazujących wrażliwość na działanie środka. Więcej o tym piszemy tutaj: „Mustang Forte – skuteczność na chwasty”.

W kolejnym wpisie rozprawimy się z terminem stosowania i dawkowaniem Mustanga Forte, które z uwagi na możliwość stosowania w wielu uprawach i skuteczność w walce z wieloma chwastami obejmuje kilka różnych kombinacji.

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online