Publikacje » Uprawy » Mszyce na ziemniaku – to już spory problem

Mszyce na ziemniaku – to już spory problem

8 Czerwca 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Od kilku sezonów ciepłe jesienie i łagodne zimy sprzyjają przetrwaniu różnych gatunków mszyc tych pór roku. W drugiej połowie grudnia 2019 r., ze względu na wyjątkowo wysoką jak na ten okres temperaturę – lokalnie dochodzącą do 18°C, obserwowałam wciąż aktywne osobniki polifagicznej mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej na rzepakach ozimych. Literatura podaje, że wzorem południowych, cieplejszych rejonów Europy, mszyca ta może zmienić swój behawior. Wówczas rozwija się nieprzerwanie na jednym żywicielu (dotychczas tzw. wtórnym) z pominięciem etapu jesiennego przelotu na żywiciela pierwotnego zapłodnionych samic i złożenia zimujących jaj na brzoskwini, na której rozwijały się wczesną wiosną także pierwsze pokolenia dzieworodne. Dotychczas w 2 lub 3 generacji mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej rozwijającej się na żywicielu pierwotnym pojawiały się osobniki uskrzydlone, które przelatywały na żywiciela wtórnego, jakim jest m.in. ziemniak. Jeśli rzeczywiście mieliśmy do czynienia z nieprzerwanym rozwojem partenokarpicznym tej mszycy także zimą 2019/2020, to trudno się dziwić, że w dużym nasileniu występuje już o tej porze na ziemniakach w tak licznych koloniach. Szczególnie, że na przedwiośniu aparatura sygnalizacyjna wychwytywała liczne osobniki uskrzydlonych mszyc przemieszczanych z prądami powietrza.

Obecność mszyc na ziemniakach w tak dużym nasileniu niestety zwiastuje same problemy. Trzeba niezwłocznie przystąpić do zabiegów zwalczających, gdyż szkodniki te mogą wyrządzić znaczne...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online