Publikacje » Uprawy » Międzyplony chronią glebę

Międzyplony chronią glebę

3 Sierpnia 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Gleba, podstawowy czynnik produkcji roślinnej, gdy jest pozbawiona okrywy roślinnej jest narażona na niekorzystne działanie słońca, opadów i wiatrów. Na skutek tych czynników klimatycznych ulega m.in. przesuszeniu, erozji wodnej i wietrznej - podlega degradacji. Utrzymanie dobrej żyzności i ochrona gleby przed degradacją, aby mogła spełniać swoje funkcje produkcyjne, jest podstawowym celem rolnika. Jednym ze sposobów zapobiegania degradacji gleby jest dbałość o jak najlepsze pokrycie gleby roślinnością w ciągu całego roku. W tym celu konieczna jest uprawa międzyplonów, roślin wysiewanych między dwoma plonami głównymi.

Przeciwdziałanie degradacji gleby polega głównie na pokryciu jej roślinnością. Rośliny bowiem chronią glebę przed destrukcyjnym działaniem czynników klimatycznych w tym wiatru i opadów, akumulują składniki pokarmowe i ograniczają ich wymywanie oraz wpływają na zawartość materii organicznej. Korzenie roślin stanowią konstrukcję dla agregatów glebowych, a próchnica glebowa decyduje o trwałości powstałych agregatów. W efekcie końcowym...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online