Publikacje » Uprawy » Mechaniczne metody ochrony roślin

Mechaniczne metody ochrony roślin

13 Lutego 2017

Oprócz fizycznych, chemicznych czy agrotechnicznych metod ochrony upraw przed szkodnikami są również metody mechaniczne. Często są to najprostsze rozwiązania, co wcale nie oznacza, że mało skuteczne. W wielu przypadkach są to sposoby stosowane od wielu lat. Jednak niektóre z nich wymagają dużych nakładów pracy. Mechaniczne metody ochrony roślin przed szkodnikami polegają głównie na mechanicznym niszczeniu zagrożeń lub niedopuszczeniu ich do roślin na polu czy płodów rolnych przechowywanych w magazynie.

Odstraszacze itp.

W przypadku większych zwierząt stawia się często ogrodzenia. Przykładowo siatka o wysokości powyżej 1,3 m z rozpiętym drutem kolczastym zabezpieczy uprawę przed zającami, królikami, dzikami czy sarnami. Te ostatnie potrafią dać się we znaki sadownikom. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być ochrona pni drzew poprzez owijanie plastikową folią lub słomą.

Sadownicy (choć nie tylko) muszą zmagać się z ptactwem, które jest dużym zagrożeniem dla upraw owocowych. Stosuje się do tego kilka rozwiązań. Najbardziej popularne metody mają odstraszać ptaki, a można to osiągnąć poprzez rozstawianie “strachów” (m.in. przedstawiających ptaki drapieżne), kolorowych wstążek, szmatek, elementów błyszczących, a także wypchanych ptaków drapieżnych. W przypadku ochrony magazynów i innych pomieszczeń wykorzystuje się także metalowe repelenty montowane na parapetach i zadaszeniach. Innym rozwiązaniem jest zakładanie siatek w oknach i innych otworach budynków. W zależności od gatunku ptaka, przed którym planuje się ochronić magazyn stosuje się różne rozmiary oczek w siatkach. Siatki stosuje się również na drzewach owocowych.

A co z mniejszymi?

W przypadku mniejszych szkodników jak np. stonka ziemniaczana również stosowano metody mechaniczne. Mówiąc dokładniej dorosłe osobniki były zbierane i zabijane. Jednak z uwagi na dużą pracochłonność tego zabiegu stosuje się go jedynie na małych plantacjach i w przydomowych ogródkach.

Jeśli zagrożenie w magazynie czy przechowalni stanowią gryzonie, np. myszy, to wśród najpopularniejszych rozwiązań mechanicznych są łapki i pułapki żywołowne. W przypadku gryzoni pułapki można zakupić gotowe w sklepie, ale są również konstrukcje, które można zbudować własnoręcznie. Należą do nich pułapki na owady czy ślimaki, które wykonuje się ze zużytych butelek plastikowych, desek czy blachy.

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online