Maszyny do nawożenia i uprawy pasowej

25 Września 2017

W ubiegłym roku na naszym blogu pojawił się krótki tekst wprowadzający do tematu nawożenia wgłębnego. Pomyślałem, że nieco rozwinę temat zahaczając o moją ulubioną dziedzinę, czyli maszyny oraz o temat uprawy uproszczonej.

Master

Przeprowadzenie nawożenia wgłębnego umożliwia wiele różnych maszyn, które różnią się nie tylko konstrukcją, ale i przeznaczeniem. Dobrym przykładem może być tutaj zestaw Boxer + Master. Oba oferowane przez firmę Köckerling.

Boxer to maszyna opracowana z myślą o wysiewie zarówno nasion, jak i nawozów. Głównymi jej elementami są dwa solidne zbiorniki o pojemności 1450 l każdy, które montuje się na TUZ ciągnika. Boxer może być połączony z jednym z kilku agregatów uprawowych oferowanych przez niemiecką firmę. Mowa o maszynach Allrounder profiline (6 i 7,5 m), Vector lub Master. I właśnie ten ostatni przykład najlepiej kojarzy się z uproszczoną techniką uprawy, bowiem Master to agregat do uprawy pasowej, który jest w stanie wykonać trzy zabiegi agrotechniczne podczas jednego przejazdu.

Master występuje w dwóch szerokościach roboczych (5,4 i 6 m) i umożliwia wysiew nawozu, przygotowanie gleby (spulchnienie i zagęszczenie) oraz siew w 6, 12 lub 20 rzędach o szerokości międzyrzędzi odpowiednio 75, 45, 30 cm. W skład zestawu gwarantującego wykonanie wspomnianych zabiegów wchodzą zbiorniki Boxer, kultywator oraz zaczepiany z tyłu siewnik. Łapy robocze kultywatora są odpowiedzialne za spulchnienie gleby na głębokości do 35 cm. Na każdym z zębów z tyłu zamocowane są przewody, którymi nawóz doprowadzany jest do gleby. Głębokość aplikacji nawozów może być regulowana.

Striger

Kolejnym urządzeniem opracowanym z myślą o uprawie pasowej i umożliwiającym dokonanie wysiewu nawozu na dużej głębokości jest Striger. Kultywator ten jest produkowany przez francuską firmę Kuhn. Chociaż określenie kultywator nie w pełni oddaje możliwości urządzenia. Każdy „pas” sekcji uprawowej Strigera składa się z kilku elementów: kroju talerzowego, koła gwiaździstego, zęba spulchniającego, falistych talerzy oraz koła dogniatającego. Każdy z tych elementów odgrywa ważną rolę. Krój tarczowy rozcina glebę ułatwiając pracę działającego z tyłu zęba. Koła gwiaździste odpowiadają za oczyszczenie pasa gleby z resztek pożniwnych (elementy te mogą zostać podniesione), natomiast ząb ma oczywiście spulchnić glebę (regulowana głębokość pracy wynosi od 0 do 30 cm). Talerze rozkruszają i napowietrzają glebę oraz zatrzymują jej wyrzucanie podczas pracy zęba. Striger umożliwia przygotowanie gleby do wysiewu roślin takich jak rzepak, kukurydza, słonecznik czy burak cukrowy (regulowana szerokość międzyrzędzi od 45 do 80 cm).

Striger połączony z przednim zbiornikiem, np. Kuhn TF 1500 zapewnia wgłębny wysiew nawozu. Zbiornik ten standardowo mieści 1500 l materiału, natomiast pojemność można zwiększyć o dodatkowe 500 l. Aparat wysiewający zbiornika umożliwia dystrybucję nawozu w dawce od 1 do 430 kg/ha. Jest to przedni zbiornik, który może być montowany bezpośrednio na TUZ. Warto dodać, że oferta firmy Kuhn dotycząca zarówno przednich, jak i zaczepianych zbiorników jest większa.

Kultistrip

Podobną konstrukcję oferuje również Kverneland. Kultywator o nazwie Kultistrip ma również rozbudowaną sekcję uprawową z przednim dyskiem tnącym, kołami gwiaździstymi, zębem uprawowymi, talerzami zagarniającymi oraz rolką dociskową. Kverneland umożliwia zastosowanie jednego z trzech rodzajów zębów spulchniających: ząb prosty do gleb lekkich, łamany dla lekkich i średnich gleb oraz zakrzywiony dla ciężkich gleb. Kultywator Kultistrip połączony z przednim zbiornikiem umożliwia przeprowadzenie nawożenia wgłębnego.

Tak jak w poprzednich rozwiązaniach, tak i tutaj rura doprowadzająca nawóz do gleby jest zamontowana do zęba uprawowego. Ząb może pracować na głębokości od 10 do 30 cm, natomiast nawóz można aplikować w zakresie głębokości od 0 do 20 cm. Warto podkreślić, że można zmienić głębokość aplikacji nawozu bez zmiany głębokości pracy zęba – i odwrotnie.

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024