Mączniak prawdziwy truskawki

30 Maja 2022

Mączniak prawdziwy truskawki

Maj to czas, kiedy w uprawach polowych truskawki króluje mączniak prawdziwy. Choroba osłabia wzrost roślin, wpływa na redukcję plonu i spadek jego jakości. Dlatego zabiegi ochrony przed mączniakiem prawdziwym na ogół muszą być powtarzane.

Objawy mączniaka w truskawkach

W uprawach polowych truskawki mączniak prawdziwy uwidocznia się na spodniej stronie liści, a pod osłonami – po obu stronach liści. Jasny, początkowo białawy mączysty nalot na liściach to typowy objaw porażenia przez Podosphaera macularis, sprawcę mączniaka prawdziwego truskawki. W późniejszej fazie rozwojowej nalot jest barwy bardziej szarawej. Liście zaatakowane przez mączniaka wyginają się, zawijając ku górze. Na skutek opanowania powierzchni blaszki liściowej przez Podosphaera macularis, braku dostępu światła i możliwości swobodnej fotosyntezy, pod nalotem tworzą się trwałe, brunatno-czerwone przebarwienia. Mogą zająć obszar całej blaszki liściowej oraz przyczynić się do jej obumarcia i wykruszenia. Zmniejszona powierzchnia asymilacyjna liści, zaburzenia w procesie fotosyntezy prowadzą do osłabienia roślin, które wydają niższe, gorszej jakości plony. Porażeniu mogą ulegać również kwiaty i zawiązki owoców, które po pewnym czasie zamierają. Także dojrzałe owoce są narażone na infekcję. Powstający na nich biały nalot sprawia, że owoce tracą wartość konsumpcyjną.

Profilaktyka przed mączniakiem

Profilaktyka w przypadku mączniaka prawdziwego polega na zakładaniu nowych plantacji z sadzonek zdrowych, pochodzących z kwalifikowanych mateczników. Należy sięgać po odmiany z podwyższoną odpornością na mącznika prawdziwego. Plantacje powinny być tak obsadzone, aby w sposób naturalny swobodnie mogły być przewietrzane (osuszane) przez wiatr, czyli trzeba unikać nadmiernego zagęszczenia. Ponadto nie należy dopuszczać do zachwaszczenia, które podnosi wilgotność łanu i sprzyja namnażaniu chorób. Nawożenie azotem powinno być stosowane odpowiednio do potrzeb. Ochronę chemiczną rozpoczyna się po zaobserwowaniu pierwszych objawów i kontynuuje w sezonie. W przypadku odmian wrażliwych zabiegi wykonujemy z częstotliwością 7-10 dni.

Zabiegi ochrony

Choroba atakuje od początku maja do początku października i w tym czasie przypadają także zabiegi ochrony. Pierwszy zabieg przeciwko mączniakowi prawdziwemu przeprowadza się przed kwitnieniem lub w czasie jego trwania, po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości – stwierdzeniu porażenia na 5 proc. liści. Drugi i często trzeci zabieg ochrony stosuje się w odstępach 7-, 10-dniowych. Dla właściwej skuteczności ochrony nie powinno się opóźniać pierwszego zabiegu ochrony i nie wydłużać czasu pomiędzy kolejnym opryskiwaniem – takie działanie nie daje wystarczającej ochrony, jest nieefektywne. 

Fungicydy na mączniaka truskawki

Po wystąpieniu pierwszych objawów można sięgnąć po proquinazyd z grupy chinazolin w preparacie Talius Sad, który można użyć dwukrotnie przed zbiorem owoców, do momentu gdy pierwsze osiągną charakterystyczną barwę (BBCH 85), lub opryskiwać po zbiorze owoców. W każdym przypadku należy pamiętać, aby zachować 7-, 10-dniowy odstęp między zabiegami i stosować nie więcej niż dwa zabiegi w sezonie. W ochronie przed mączniakiem truskawek do dyspozycji mamy także preparaty zawierające trifloksystrobinę z grupy strobiluryn (np. Magnicur Gold, Zato 50 WG) i mieszaninę fabryczną trifloksystrobiny z fluopyramem z grupy karboksyamidów (Largus Extra 500 SC, Luna Sensation 500 SC). Zastosować można krezoksym metylu (Diomedes 500 WG, Discus 500 WG, Distop). Dostępne są także mieszaniny fabryczne srtobiluryny z triazolami, np. z azoksystrobiną, z difenkonazolem (Ortiva Top 325 SC, Scorpion 325 SC, Tarantula 325 SC) i jednoskładnikowe preparaty triazolowe bazujące na tetrakonazolu (Alcedo 100 EC, Domark 100 EC), penkonazolu (Pallas 100 EC, Penkona 100 EC, Topas 100 EC). Sięgnąć można po mieszaniny z boskalidem (Sarantos 33 WG, Bigalo, Signum 33 WG, Spector 33 WG), w przypadku których w pierwszej kolejności należy zużyć Sarantos 33 WG (termin stosowania do 31.01.2023 r.), a dalej Bigalo (31.07.2023 r.). 

Niektóre ww. preparaty posiadają rejestrację także w innych uprawach, jak np. Tallius Sad, który można wykorzystać m.in. w sadzie gruszy i jabłoni. Stosowany może być zapobiegawczo lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby, od fazy mysiego uszka do fazy, gdy owoc osiąga połowę typowej wielkości (BBCH 10-75). Fungicyd możemy użyć trzykrotnie w sezonie, zachowując co najmniej 10 dni odstępu między zabiegami. 

Czytaj: Zwalczanie chorób w uprawie jabłoni – Fontelis

Tekst: Katarzyna Szulc

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024