Publikacje » Uprawy » Lumiposa® odpowiedzią na pytanie - jaką wybrać zaprawę do rzepaku?

Lumiposa® odpowiedzią na pytanie - jaką wybrać zaprawę do rzepaku?

3 Lipca 2018

Dobry start ma kluczowe znaczenie dla wysokich plonów, insektycydowa zaprawa do rzepaku ozimego DuPont™ Lumiposa® zapewnia doskonałą ochronę nasion przed szkodnikami. Lumiposa® łączy w sobie kontrolę przed kluczowymi szkodnikami z korzystnym profilem środowiskowym. Młode rośliny mają dobry, zdrowy start, co w konsekwencji prowadzi do osiągnięcia większych plonów o wyższej jakości.

Jakie są kluczowe korzyści z zaprawy do rzepaku ozimego Lumiposa®?

  • Chroni uprawy rzepaku ozimego przed kluczowymi szkodnikami od samego początku wegetacji
  • Zapewnia doskonałą ochronę przed szkodnikami
  • Wyraźnie poprawia wigor roślin i zapewnia dobry start wegetacji
  • Oferuje korzystny profil środowiskowy oraz bezpieczeństwo dla owadów pożytecznych i zapylających

Szkodniki, przed którymi odpowiednio dobrana zaprawa ochroni Twoje pole

Lumiposa® zapewnia ochronę przed wieloma różnymi gatunkami szkodników, w tym śmietką kapuścianą (Delia radicum), która szybko rozprzestrzenia się w całej Europie. Lumiposa® jest idealnym pierwszym etapem w programie ochrony rzepaku ozimego.

Efekty stosowania zaprawy Lumiposa®:

Dzięki swojemu sposobowi działania zaprawa do rzepaku zimowego błyskawicznie powstrzymuje żerowanie szkodników. Rośliny są niemal natychmiast chronione przed uszkodzeniem spowodowanymi żerowaniem szkodników, co wpływa na poprawę ich wigoru oraz zabezpiecza wysokość i jakość plonu.

Sposób działania

Cyjantraniliprol, substancja aktywna preparatu Lumiposa®, aktywuje receptory rianodynowe (RyR)szkodników, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu ich mięśni. Normalny skurcz mięśni wywołany jest przez uwalnianie wapnia z magazynów wewnątrzkomórkowych i regulowany przez receptory rianodyny RyR. Cyjantraniliprol wiąże się z receptorami rianodyny RyR szkodników powodując niekontrolowane uwalnianie wapnia i prowadząc do nieskoordynowanych skurczów mięśni. Wyczerpanie wewnętrznych zasobów wapnia uniemożliwia dalsze skurcze mięśni. Pod wpływem działania cyjantraniliprolu szkodniki poruszają się coraz wolniej, mają problemy z żerowaniem, wreszcie przestają żerować. Mogą przemieszczać się na roślinie jeszcze przez kilka dni, ale już nie będą w stanie jej uszkodzić i w końcu zginą. Dzięki temu sposobowi działania Lumiposa® zapewnia niemal natychmiastową ochronę roślin przed uszkodzeniem.

O Autorze: Agnieszka Gatz
Jeden z autorów bloga e-pole. Teksty Agnieszki znajdziecie w naszej witrynie, ale możecie ich również szukać w Dobrej Uprawie i Wiadomościach Sadowniczych.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online