Publikacje » Uprawy » LumiGEN – nowa technologia zaprawiania

LumiGEN – nowa technologia zaprawiania

22 Maja 2018

W trakcie okresu wegetacji roślina narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Z całą pewnością największej “opieki” potrzebuje w początkowym okresie wzrostu, zaraz po siewie. W tym momencie dopiero “nabiera sił”. Nie jest to jednak informacja nowa i na szczęście już od dawna dostępne są rozmaite rozwiązania zabezpieczające przyszłość roślin od samego początku. Mowa oczywiście o zaprawach, o których pisaliśmy już na naszym blogu niejednokrotnie (ogólnie o metodach zaprawiania oraz o zaprawie Lumiposa). Można jednak pójść o krok dalej…

Sam zabieg zaprawiania pozwala na zabezpieczenie nasion i późniejszej rośliny przed rozmaitymi zagrożeniami, ale również nie zawsze w ten sam, możliwie najlepszy sposób. Ważna jest zaprawa, sposób zaprawiania, a nawet maszyny, których używa się podczas tego procesu. 

LumiGEN, czyli zaprawianie premium

Specjaliści z Cortevy opracowali rozwiązanie, które maksymalizuje bezpieczeństwo roślin. Mowa o technologii LumiGEN, czyli zaawansowanej ofercie zaprawiania nasion. Można powiedzieć, że jest to zaprawianie klasy premium.

LumiGEN™ jest technologią przeznaczoną do stosowania z markami nasion Pioneer® i Brevant™, do zaprawiania nasion soi, rzepaku, kukurydzy i słonecznika.

Wśród produktów dostępnych w nowej technologii znajdują się środki grzybobójcze do zaprawiania nasion Lumisena™ i Lumiflex™ oraz wspomniany środek owadobójczy do zaprawiania nasion Lumiposa®. Pierwszy z wymienionych jest wysoce skuteczny w zwalczaniu mączniaka rzekomego w słoneczniku. W Serbii i na Ukrainie będzie dostępny w 2020 roku, a w krajach UE w 2021 roku. Lumiflex, to nowe rozwiązanie o szerokim spektrum działania, wykorzystywanym w zaprawianiu nasion zbóż. Obecnie zarejestrowany jest na terenie Francji. W przyszłym roku powinien pojawić się w krajach UE i poza nią. O Lumiposie już u nas pisaliśmy. W Polsce dostępna od kilku lat. Więcej informacji w tym wpisie

Warto zaznaczyć, że technologia LumiGEN opracowana została w ramach Corteva SAT (Seed Applied Technology), gdzie nasiona zaprawiane są bezpośrednio. Oznacza to zmniejszenie wpływu na środowisko. Co więcej, zadowolony również będzie użytkownik. Dlaczego?

Zaprawianie w technologii LumiGEN, to mniejsze ryzyko uprawy i lepszy wzrost roślin od samego początku. Rośliny wytwarzają mocniejszy system korzeniowy i mają większą tolerancję na stres związany ze zmianami pogody czy suszą. Do tego należy dodać szybszy wzrost, a w konsekwencji większy plon.

Technologia LumiGEN istnieje w kilku wersjach, które mają za zadanie chronić wydajne nasiona przed owadami i grzybami, działając również jako środek odstraszający na ptaki.

Więcej informacji tutaj.

Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online