Publikacje » Uprawy » LumiGEN – zaprawa do kukurydzy

LumiGEN – zaprawa do kukurydzy

22 Marca 2020

Kilka tygodni temu pisaliśmy po raz pierwszy na temat technologii zaprawiania LumiGEN. Dzisiaj prezentujemy konkretne rozwiązanie oferowane w ramach tej technologii dla kukurydzy. LumiGEN, to zaawansowana oferta zaprawiania nasion stosowana z nasionami marek Pioneer i Brevant. Stosowana jest z nasionami soi, rzepaku, słonecznika i kukurydzy. I na tej ostatniej uprawie skoncentrujemy się w tym wpisie.

LumiGEN i kukurydza

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że producenci środków ochrony roślin przygotowują całe technologie ochrony obejmujące wykorzystanie różnych produktów. Jest to praktyka bardzo powszechna. Zupełnie inaczej ma się sytuacja, jeśli chodzi o zaprawy i zaprawianie nasion. A dokładnie w ten sposób skonstruowana jest oferta zapraw LumiGEN dla kukurydzy.

Użytkownik przed zakupem może wybrać jeden z trzech pakietów:

  • Podstawowy
  • Podstawowy z opcją odstraszania ptaków
  • Rozszerzony z opcją odstraszania ptaków i zwalczaniem szkodników

Już pakiet podstawowy zawiera dwie zaprawy jedna, która ma za zadanie chronić nasiona przed chorobami grzybowymi, a druga odpowiedzialna jest za stymulację systemu korzeniowego i lepszy wzrost roślin. Pierwsza z nich to Maxim XL zawierająca 10 g/l metoksylu-m i 25 g/l fludiksonilu. Te dwie substancje czynne zapewniają ochronę przez chorobami wywoływanymi przez grzyby Fusarium sp. i Pythim sp., ponieważ zwalczają oba gatunki.

Lumibio Kelta jest zaprawą biologiczną, która ma na celu wzmocnienie rośliny, a robi stymulując rozwój systemu korzeniowego. Większy i silniejszy korzeń to z kolei lepsze pobieranie składników pokarmowych i wody. Lepiej odżywione rośliny już od samego początku rozwoju, to lepszy start i mocniejsza roślina w przyszłości.

Pakiet z opcją odstraszania paków wyposażono w zaprawę Korit 420 FS zawierającą 420 g/l ziramu. To środek chroniący uprawę przed bażantami, wronami i innymi ptakami z rodziny krukowatych. Może być stosowana łącznie z insektycydowymi i fungicydowymi zaprawami nasiennymi oraz nawozami mineralnymi. Warto dodać, że środek ten nie wywiera negatywnego wpływu na kiełkowanie i miał bardzo dobre wyniki w testach Heubacha (test wykonywany w celu określenia jakości zaprawianych nasion).

Ostatnim elementem w LumiGENowej układance dla kukurydzy jest insektycydowa zaprawa Force 20 CS lub Sonido. Jej zadaniem jest ochrona nasion i roślin przed pędrakami i larwami drutowców. Substancją czynną jest tutaj odpowiednio teflutyryna (Force) w ilości 200 g/l lub tiachloprid (Sonido).

Więcej informacji na temat technologii zaprawiania LumiGEN w kukurydzy.

Tagi:
Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online