Publikacje » Uprawy » Lepsze czasy w nowoczesnej uprawie rzepaku – tylko z PT297

Lepsze czasy w nowoczesnej uprawie rzepaku – tylko z PT297

15 Maja 2021

Lepsze czasy w nowoczesnej uprawie rzepaku – tylko z PT297

Ostatnie lata w uprawie rzepaku były bardzo trudne, a poziom plonowania roślin często daleki od oczekiwanego. Z tego powodu wiele gospodarstw ograniczyło powierzchnię uprawy tego gatunku lub wręcz się z niej wycofało. Na szczęcie, miniony sezon odmienił nieco nastroje rolników, a bieżące ceny skupu rzepaku być może wpłyną na zahamowanie tego niekorzystnego trendu. Warto więc zainteresować się topowymi mieszańcami rzepaku, które zagwarantują uzyskanie maksymalnych plonów. Marka Pioneer proponuje w sezonie 2020/2021 PT297, nowoczesną odmianę mieszańcową, która w br. uzyskała rejestrację w Polsce.

Atuty mieszańca

PT297 jest odmianą o szybkim tempie rozwoju jesiennego, dlatego rekomendowana jest do siewów w terminach wczesnym, optymalnym do opóźnionego w obsadzie od 40 do 45 roślin na m2 (polecana jest do siewu punktowego oraz w technologii strip-till). Odmiana o wysokim potencjale plonotwórczym rekomendowana jest do uprawy na dobrych lub średnich stanowiskach glebowych. Rośliny wyróżniają się szybkim rozpoczynaniem wegetacji wiosną. Kwitną nieco później niż większość odmian rzepaku. Łuszczyny dojrzewają w średniowczesnym terminie. 

Odmiana charakteryzuje się doskonałym profilem zdrowotnościowym, rośliny wykazują dobrą odporność na choroby rzepaku takie jak: zgnilizna twardzikowa, choroby podstawy łodygi (powodowane przez grzyby z rodzaju Phoma) oraz czerń krzyżowych.

Liczy się potencjał

Odmiana PT297 potwierdziła ogromny potencjał plonowania zarówno w doświadczeniach demonstracyjnych, jak i w oficjalnych badaniach COBORU. W doświadczeniach „demo” przeprowadzonych w 2020 r. plonowanie mieszańca oszacowano na poziomie 4,14 t/ha, przy średnim zaolejeniu wynoszącym 44,5% (średnia z 22 doświadczeń w całej Polsce). Wyniki dwuletnich badań rejestrowych COBORU wykazały, że plon nasion odmiany PT297 wynosił w 2019 r. 4,35 t/ha (poziom plonowania wzorca 3,84 t/ha), a w 2020 r. – 4,9 t/ha (poziom plonowania wzorca 4,42 t/ha). Plonowanie wynosiło średnio 112% wzorca, co zaowocowało uzyskaniem rejestracji z bardzo wysokim wynikiem dla tego parametru.

Pioneer PT297 - patent na wysoki plon!

Zaolejenie, kluczowe dla zysku

Rolnicy sprzedający nasiona rzepaku mieli w ostatnich latach bardzo duże problemy z osiągnięciem odpowiednio wysokiego poziomu ich zaolejenia. W kolejnych sezonach sytuacja może się powtórzyć, dlatego wiele firm skupujących nasiona rzepaku gotowych jest dopłacać za te o wyższej zawartości oleju. Poziom zawartości oleju w nasionach mieszańca PT297 należy do najwyższych wśród wszystkich dostępnych na rynku odmian rzepaku. Wynosi  średnio ponad 43%. Badania rejestrowe COBORU wykazały, że zawartość tłuszczu w nasionach odmiany PT297 wynosiła w 2019 r. 43,4% (poziom wzorca 41%), a w 2020 r. – 43,7% (poziom wzorca 42,3%). Należy więc podkreślić, że wybór tego właśnie mieszańca jest gwarancją zarówno wysokiego plonu nasion, jak i ich zaolejenia. 

Szczegółowa charakterystyka odmiany PT297 dostępna jest na stronie internetowej pioneer.com. Mapa plonowania rzepaku dostępna jest z kolei w naszym serwisie (kliknij tutaj, by przejść do mapy). Jest ona na bieżąco aktualizowana. Informację na temat warunków handlowych, promocji sprzedażowych oraz dostępności poszczególnych odmian przekażą Państwu przedstawiciele regionalni firmy działający na terenie całej Polski.

 

Aleksander Wysocki

Agronom Corteva Agriscience

Aleksander wie niemal wszystko na temat uprawy kukurydzy. To specjalista w zakresie doboru odmian, nasiennictwa i uprawy tej rośliny, jak i innych. Na E-pole pisze głównie o nasionach i produkcji kukurydzy. Jest również jednym z prowadzących nasze webinary.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online