Publikacje » Uprawy » Kukurydza – prognoza zagrożeń dla młodych roślin

Kukurydza – prognoza zagrożeń dla młodych roślin

8 Kwietnia 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Choroby i szkodniki kukurydzy pojawiają się już od siewów kukurydzy i wraz z przebiegiem wegetacji jest ich coraz więcej. W dobie nieprzewidywalnej pogody trudno jest prognozować ich wystąpienie, nasilenie i szkodliwość w roku 2020. Jest to łatwiejsze jednak, gdy wiadomo jakie gatunki na danym polu występowały w minionym sezonie wegetacyjnym, zwłaszcza jeśli były to monokultury. Jeżeli w minionym sezonie zagrożeniem były choćby: fuzarioza kolb, fuzarioza łodyg, głownia guzowata, omacnica prosowianka, stonka kukurydziana to jest wysoce prawdopodobne, że w bieżącym roku sytuacja się powtórzy, choć dopiero warunki pogodowe, czy też zabiegi pielęgnacyjne ostatecznie wyklarują sytuację.

Zabezpieczenie od siewu do fazy 2 liści

Zimowej aury – śnieżnej, mroźnej, surowej – praktycznie na obszarze Polski nie było jako takiej. Natomiast łagodna, ciepła pogoda, która nam towarzyszyła od listopada 2019 r., to czynnik mogący zwiększać szkodliwość niektórych gatunków agrofagów, zwłaszcza chorób. W przypadku szkodników zwykle jest podobnie, choć może się okazać, że na niektórych stanowiskach wrogowie naturalni mogą obniżyć populację pewnych gatunków. 

Z wielu miejsc w kraju docierają informacje, że choćby szkodniki na oziminach nie przerwały swej aktywności, a nawet rozwoju na czas zimy z powodu dość wysokiej temperatury, jak na te pory roku. Także rośliny uprawne nie weszły w proces spoczynku. Być może zatem różne grzyby, bakterie i inne organizmy pożyteczne występujące w środowisku także działały i mogły ograniczać populacje szkodników. Tego jednak na ten moment nie wiadomo. 

Drutowiec (P. Bereś)

Bezpośrednio po siewach do fazy 2 liści

Spośród mikroorganizmów zagrażających kukurydzy w tych fazach, wyróżnić należy patogeny z rodzajów Fusarium i Pythium wywołujące zgorzel siewek, ale także może to być czas, gdy dochodzi do infekcji roślin przez sprawców głowni guzowatej i głowni pylącej. Wśród szkodników znaczenie mają głównie drutowce, pędraki, rolnice – czyli szkodniki tzw. glebowe, a także larwy stonki kukurydzianej i śmietki kiełkówki. Od momentu szpilkowania roślin na uprawę mogą nalatywać muchówki ploniarki zbożówki, ale także w tym czasie mogą żerować ślimaki (o ile będziemy mieli do czynienia z ciepłą i bardzo wilgotną pogodą). Obok wymienionych gatunków występuje jeszcze wiele innych, ale często określić je możemy jako problemy lokalne. 

Zgorzel siewek (P.Bereś)

Głownia guzowata (P. Bereś)

 

 

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online