Publikacje » Uprawy » Kukurydza P9127

Kukurydza P9127

5 Lutego 2020
źródło: https://www.corteva.pl/

Uniwersalny, średniopóźny mieszaniec z grupy AQUAmax. Ziarno czysty dent, typ kolby flex. Odmiana łączy cechy wysokiej wydajości ziarna i wysokoenergetycznej kiszonki. Wysoka wydajność skrobi w ziarnie umożliwia szerokie wykorzystanie w przemyśle spirytusowym, natomiast duży plon zielonej masy do wykorzystania na biogaz. Umożliwia uzyskanie bardzo dobrej struktury surowca na kiszonkę. Pożądana korelacja wysokiego plonu ziarna i zielonej masy czyni taką kiszonkę wysokowartościowym surowcem do żywienia bydła mlecznego i opasowego.

Technologia AQUAmax czyni odmianę tolerancyjną na niekorzystne warunki atmosferyczne tj. okresowe ochłodzenia, niedobór opadów, wysokie temperatury. Mocny stay-green zapewnia szerokie okno do zbioru na kiszonkę. Cecha szczególnie istotna przy uprawie na dużych powierzchniach, gdzie zbiór jest rozłożony w długim czasie. W odmianach z wysokim udziałem „genu zieloności” w mniejszym stopniu istnieje niebezpieczeństwo postępującej lignizacji czyli zdrewnienia zebranej masy.

Intensywny dry-down czyli tempo oddawania wody w końcowym okresie wegetacji daje możliwość zbioru ziarna o odpowiednio niskiej wilgotności. Najcenniejsza odmiana to ta, która cechuje się wysokim stopniem korelacji plonu i wilgotności, czyli wysoki plon i niska wilgotność przy zbiorze. P9127 spełnia te wymagania.

Odmiana o wysokiej zdrowotności i  dobrym wigorze początkowym, typowana na gleby o średniej i dobrej jakości – dobrze radzi sobie na polach o dużej mozaice glebowej należy wtedy zmniejszyć obsadę. Klasa wczesności FAO 260 dla użytkowania na ziarno i FAO 280 dla kiszonki daje gwarancję bezpiecznej uprawy w rejonie środkowym i południowym Polski.

 

Polecam,

Jarek Żurek

Program promocyjny D-Koder
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online

Szanowni Państwo! Informujemy, że aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, nasz serwis internetowy gromadzi i zapisuje w pamięci komputerów Użytkowników serwisu krótkie informacje tekstowe (tzw. „cookies”). W każdym czasie możecie Państwo zmodyfikować ustawienia przeglądarki, aby wyłączyć ten mechanizm. Konfiguracja, która dopuszcza używanie cookies oznacza, że Użytkownicy wyrażają na powyższe zgodę. Aby dowiedzieć się więcej proszę zapoznać się z Polityką Prywatności