Korvetto – kolejna nowość w ochronie rzepaku

18 Lutego 2019

Jesienią pisaliśmy o Belkarze, czyli herbicydzie stosowanym w uprawie rzepaku ozimego przeznaczonym do stosowania właśnie jesienią. Dzisiaj poświęcamy nieco miejsca Korvetto. To również preparat do ochrony rzepaku, również oparty na działaniu substancji Arylex Active, ale Korvetto został opracowany specjalnie z myślą o zabiegach wiosennych.

Ochrona wiosną

Stosowanie wiosennych zabiegów poprawkowych staje się czasem koniecznością. Związane jest to między innymi z tym, że skuteczność herbicydów posiewnych w dużym stopniu uzależniona jest od wilgotności gleby. A z tym bywa różnie. Niestety coraz częściej doświadczamy różnych anomalii pogodowych. W przypadku rolnictwa we znaki dają się szczególnie coraz cieplejsze miesiące letnie ze sporymi niedoborami opadów. W takich sytuacjach wilgotność gleby jest daleka od optymalnej.

Dlatego jednym z pierwszych obowiązków wczesną wiosną, gdy rośliny rozpoczynają wegetację powinna być lustracja upraw. Jeśli na polu znajdują się chwasty, które przetrwały zimę i nie zostały zwalczone przez zabieg jesienny, trzeba możliwie najszybciej wykonać zabieg korekcyjny. Wiosną, tuż po ruszeniu wegetacji, problemem może być pogoda i spiętrzenie prac polowych. Trzeba wówczas sięgnąć po środek, który jest skuteczny nawet w niższych temperaturach, a także elastyczny w stosowaniu. I tutaj pojawia się Korvetto.

Korvetto na chwasty

Lista chwastów, wobec których preparat Korvetto jest osiąga wysoką skuteczność obejmuje aż 16 gatunków i są to: bodziszek drobny, bodziszek okrągłolistny, bodziszek porozcinany, chaber bławatek, dymnica pospolita, jasnota różowa, jasnota purpurowa, komosa biała, mak polny, mak wątpliwy, maruna nadmorska (bezwonna), ostrożeń polny, przytulia czepna, rumian polny, rumianek pospolity i starzec zwyczajny.

Korvett jest preparatem chwastobójczym, którego budowa oparta jest na substancji czynnej Arylex Active. W jego skład wchodzą:

  • ArylexTM Active (halauksyfen metylu, grupa O wg HRAC),
  • chlopyralid (grupa O wg HRAC).

Jest to koncentrat, z którego sporządza się emulsję wodną. Korvetto jest rzecz jasna herbicydem nalistnym, więc substancje czynne są szybko pobierane przez liście chwastów i przemieszczane w roślinach. Szybko powodują zahamowanie wzrostu, deformacje oraz chlorozy prowadzące do nekroz i zamierania roślin niepożądanych. Pierwsze objawy działania widoczne są już w ciągu kilku godzin od momentu aplikacji.

Dawki i terminy

Zaleca się stosowanie herbicydu Korvetto wiosną po ruszeniu wegetacji, od początku fazy wydłużania pędu głównego do fazy pąków kwiatowych zamkniętych w liściach rzepaku (BBCH 30-50).

Standardowa dawka preparatu to 1 l/ha z dodatkiem 100-300 l wody na hektar. Proponowane opryskiwanie: średniokropliste.

Zalety stosowania

  1. Zawiera substancję czynną Arylex Active.
  2. Bardzo wysoka efektywność zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym wiosną, również tych będących do tej pory poza zasięgiem, np. bodziszków, jasnot, maku polnego, ale także chabra bławatka, chwastów rumianowatych, przytulii czepnej, ostrożnia polnego i wielu innych.
  3. Najwyższa skuteczność m.in. na przytulię czepną w porównaniu do obecnych herbicydów wiosennych.
  4. Szerokie okno aplikacji wiosną (BBCH 30-50).
  5. Wysoka odporność na zmywanie przez deszcz: zaledwie 1 godzina od zabiegu.
  6. Bezpieczny dla rzepaku.
  7. Zwalcza także chwasty odporne (chaber bławatek, mak polny, chwasty rumianowate) na herbicydy o innym mechanizmie działania (np. sulfonylomoczniki).
  8. Sprawdza się jako partner do mieszanin zbiornikowych.
  9. Bezproblemowy dobór roślin następczych uprawianych w normalnej rotacji!
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024