Publikacje » Uprawy » Kiedy siać kukurydzę? Praktyczna prognoza pogody i temperatura gleby.

Kiedy siać kukurydzę? Praktyczna prognoza pogody i temperatura gleby.

14 Kwietnia 2021

Kwiecień w kalendarzu, przychodzi zatem czas na pytanie: kiedy siać kukurydzę? I choć często powtarzana odpowiedź „Nie ważne kiedy, ważne, że przed sąsiadem” jest humorystycznym podsumowaniem gorącego kukurydzianego okresu w kwietniu i maju, nie warto na niej polegać, zwłaszcza w tym sezonie. 

Tegoroczna wiosna jest kapryśna i cechuje się sporymi wahaniami temperatur oraz opadów, również śniegu. Planując zabiegi agrotechniczne, w tym siew, warto śledzić na bieżąco warunki atmosferyczne. Rozbudowaną, rolniczą prognozę pogody znajdziecie w naszym serwisie – klikając tutaj. Jednymi z podawanych wskaźników są temperatura gleby na głębokości 8 cm oraz temperatura gleby przy gruncie.

Rolnicza prognoza pogody uwzględnia m.in. temperaturę gleby na 8 cm oraz przy gruncie. Fot. www.e-pole.pl/pogoda

Siew kukurydzy – termin, temperatura

Siew jest ważny. Kukurydza jest rośliną ciepłolubną o dość długiej wegetacji – dlatego zapewnienie jej optymalnego terminu siewu w idealne warunki glebowe stanowi nie lada wyzwanie dla rolników i ma znaczący wpływ na plon końcowy.

Dent czy flint? Odmiany kukurydzy z ziarnem typu DENT (pot. koński ząb) – potrzebują minimum 8 °C (zalecane 10 °C) na głębokości siewu by prawidłowo rozpocząć kiełkowanie. Odmiany kukurydzy z ziarnem typy FLINT – potrzebują około 6-7°C na głębokości siewu do kiełkowania.

Głębokość siewu kukurydzy, a typ gleby

Stosując pewne uproszczenie można powiedzieć, że z uwagi na fakt, iż gleba lekka jest bardzo podatna na przesuszanie – zalecana głębokość siewu na takim stanowisku to 6-7 cm. Z kolei gleba ciężka dłużej trzyma wilgoć, ale też dłużej nagrzewa się. Dlatego zalecana głębokość siewu na tego typu stanowiskach to ok. 4-5 cm. Zawsze trzeba brać pod uwagę wilgotność naszych pól.

Wskaźniki fenologiczne

Naturalnymi wskaźnikami rozpoczęcia siewu są kwitnienie mniszka lekarskiego czy też wczesnych czereśni.

 

Zobacz także: Jak ważny jest prawidłowy wysiew kukurydzy?

Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online