Jesienne zwalczanie śmietki i innych szkodników rzepaku

13 Września 2021

Jesienne zwalczanie śmietki i innych szkodników rzepaku

Rzepak uszkodzony przez śmietkę kapuścianą słabo zimuje, często wylega i wcześniej dojrzewa, łatwo też ulega wtórnemu porażaniu przez suchą zgniliznę kapustnych. Niezbędna jest ochrona rzepaku ozimego przed śmietką kapuścianą i innymi szkodnikami.

Skutecznym sposobem zwalczania szkodników występujących we wczesnych fazach rozwoju rzepaku, a jednocześnie wpływającym na ograniczenie chemizacji, jest zaprawianie nasion. Insektycydowe zaprawy nasienne zabezpieczają rośliny przed szkodnikami w początkowym okresie ich rozwoju, działają niezależnie od panujących temperatur i są mniej inwazyjne dla środowiska niż seria zabiegów nalistnych. Pośrednio zwalczają także inne szkodniki niż te, przeciwko którym są zarejestrowane (tab.).

Śmietka kapuściana

Jednym z najważniejszych gospodarczo jesiennych szkodników rzepaku jest śmietka kapuściana. Muchówki osiągają wielkości około 6 mm, ciało mają barwy szarej, pokryte czarnymi szczecinkami. Pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Samice składają od jednego jaja do kilku sztuk pomiędzy grudki ziemi wokół roślin lub bezpośrednio przy szyjce korzeniowej. Mniej więcej po 5 dniach wylęgają się larwy – żółto-białe, beznogie, długości od 7 do 8 mm, bez wyraźnie wyodrębnionej głowy. W ciągu roku mogą rozwinąć się dwa, a czasami trzy pokolenia śmietki. Drugie pokolenie pojawia się w lipcu i sierpniu, trzecie we wrześniu i październiku. Rzepak ozimy jest zagrożony głównie przez drugie i trzecie pokolenie śmietki kapuścianej. Larwy żerują na korzeniu i szyjce korzeniowej, powodując powierzchowne wżery lub drążąc chodniki. Korzenie boczne zwykle są częściowo obumarłe i z trudem można stwierdzić ich obecność przy wyrywaniu roślin z ziemi. Silnie uszkodzone rośliny rze­paku są słabo rozwinięte, a często zupełnie obumierają. Rzepak zaatakowany przez śmietkę kapuścianą słabo zimuje, często wylega i wcześniej dojrzewa, a uszkodzone i osłabione rośliny mogą być wtórnie porażane przez suchą zgniliznę kapustnych lub werticiliozę. 

Larwa śmietki kapuścianej; Fot. Przemysław Strażyński

Jesienne szkodniki rzepaku

Korzenie młodego rzepaku uszkadzają także larwy chowacza galasówka, które drążą chodniki w korzeniu głównym lub szyjce korzeniowej (czasami po kilka na jednej roślinie). Ciepła i sucha jesień sprzyja masowym pojawom pchełek – rzepakowej i ziemnych. Chrząszcze pchełek wygryzają w liściach początkowo niewielkie otwory, ale w przypadku licznego wystąpienia mogą całkowicie szkieletować liście. Szkody powodują...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024